Lenovo
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001SUS 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Arctic Gray,
- SKU:
- 19181953
- MPN:
- 21d2001sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TP Z13 G1,W11P,R5,16GB,256GB,3YR,NO Ethe- UPC: 196801489110
- Weight: 4.550 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21D2001SUS
TP Z13 G1,W11P,R5,16GB,256GB,3YR,NO ETHE
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001SUS Notebook AC Adapter Pen Upgradable
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.62 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.55" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 11.6" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001SUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21D2001SUS |
| Product Model | 21D2001SUS |
| Product Series | Z13 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 1 21D2001SUS 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Arctic Gray,