Lenovo
Lenovo ThinkReality VRX (12DE0003US)
- SKU:
- 20516415
- MPN:
- 12de0003us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Powering your virtual workplace, anyplace
Powered by a Qualcomm®Snapdragon™ XR2+ Gen 1 chipset, the future-ready ThinkReality VRX is your on-ramp to the enterprise metaverse. It delivers immersive experiences that enable moving and manipulating virtual objects in simulated high-risk environments for servicing and technical skills training. Collaboration and innovation are constrained less than ever by physical location, and ThinkReality VRX headsets are backed by Lenovo's global support and service.
Experience true comfort and full performance
Our ThinkReality VRX headset was designed with comfort as a core requirement. The result is a slimmer profile than previous generations due to advanced optical engineering featuring new pancake lenses that minimize volume and weight. Sizing is adjustable, and the rear battery acts as a counterweight to give the headset a light and balanced feel on your head. Making it comfortable for extended VR sessions anywhere VR training, collaboration, or design needs to happen.
High-resolution display with 4-camera 6DoF optical tracking
The ThinkReality VRX display features a crisp 2280 x 2280 per eye. Four front-mounted cameras provide 6DoF tracking, allowing you to move and manipulate virtual objects, bringing a new dimension to immersive training, collaboration, 3D design, and engineering. Pass-through technology enables MR applications, so you can superimpose 3D graphics on top of real-world images to get more done, all with a single XR device. Two full-color, high-resolution pass-through cameras give users a seamless experience.
Package Contents:
- ThinkReality VRX
- 2 x Controllers
- AA Batteries
- 1m USB Charging Cable (Type-A to Type-C)
- Narrow Face Pad
- Top Strap
- Cable Clips
- Quick Start Guide
- Safety & warranty Guide
Features
- ThinkReality VRX
- 2 x Controllers
- AA Batteries
- 1m USB Charging Cable (Type-A to Type-C)
- Narrow Face Pad
- Top Strap
- Cable Clips
- Quick Start Guide
- Safety & warranty Guide
Operating System Compatibility:
Android 12
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Power |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 4.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 8" |
| Depth | 13" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Courier or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone Port | Yes |
| USB Standard | USB 3.2 |
| Battery Information | |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Capacity | 6930 mAh |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Powering your virtual workplace, anyplace Powered by a Qualcomm ® Snapdragon™ XR2+ Gen 1 chipset, the future-ready ThinkReality VRX is your on-ramp to the enterprise metaverse. It delivers immersive experiences that enable moving and manipulating virtual objects in simulated high-risk environments for servicing and technical skills training. Collaboration and innovation are constrained less than ever by physical location, and ThinkReality VRX headsets are backed by Lenovo's global support and service. Experience true comfort and full performance Our ThinkReality VRX headset was designed with comfort as a core requirement. The result is a slimmer profile than previous generations due to advanced optical engineering featuring new pancake lenses that minimize volume and weight. Sizing is adjustable, and the rear battery acts as a counterweight to give the headset a light and balanced feel on your head. Making it comfortable for extended VR sessions anywhere VR training, collaboration, or design needs to happen. High-resolution display with 4-camera 6DoF optical tracking The ThinkReality VRX display features a crisp 2280 x 2280 per eye. Four front-mounted cameras provide 6DoF tracking, allowing you to move and manipulate virtual objects, bringing a new dimension to immersive training, collaboration, 3D design, and engineering. Pass-through technology enables MR applications, so you can superimpose 3D graphics on top of real-world images to get more done, all with a single XR device. Two full-color, high-resolution pass-through cameras give users a seamless experience. |
| Product Type | Virtual Reality Headset |
| Product Name | VRX G1 Android 12.0GB 128 GB UFS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12DE0003US |
| Product Line | ThinkReality VRX |
| Technical Information | |
| Lens Type | Optical |
| Display Screen Size | 2.10" |
| Maximum Refresh Rate | 90 Hz |
| Maximum Resolution | 2280 x 2280 |
| Features |
|
| Synchronization Method | Bluetooth |
| Field of View | 95° |
| Number of Controllers Included | 2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information