Lenovo
Lenovo ThinkSmart Core 11RW000DUS Desktop Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7E Quad-core [4 Core] 1.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Black
- SKU:
- 19303314
- MPN:
- 11rw000dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/17/2023 04:01:25 PM PST
- Stock Update:
- 11/17/2023 04:01:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkSmart | Smart Collaboration Devices
Take back your meetings. Combining innovative technology with personalized services, our ThinkSmart solutions will redefine your meeting space. Make collaboration more productive and more enjoyable with smart devices that enable greater efficiency and offer options to meet your needs. Flexible across platforms and room sizes, ThinkSmart devices are also enabled with ThinkShield, Lenovo's industry-leading suite of security solutions, to keep your data safe and your privacy intact.
Package Contents:
- ThinkSmart Core for Zoom 11RW000DUS
- Power Adapter
- VESA Mount Kit
Features
Package Contents:
Security Slot
- ThinkSmart Core for Zoom 11RW000DUS
- Power Adapter
- VESA Mount Kit
Features:
Security Slot
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7E |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>3-year, Onsite</li> <li>Included Upgrade First Year Maintenance, 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Monitor Included | No |
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkSmart | Smart Collaboration Devices Take back your meetings. Combining innovative technology with personalized services, our ThinkSmart solutions will redefine your meeting space. Make collaboration more productive and more enjoyable with smart devices that enable greater efficiency and offer options to meet your needs. Flexible across platforms and room sizes, ThinkSmart devices are also enabled with ThinkShield, Lenovo's industry-leading suite of security solutions, to keep your data safe and your privacy intact. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkSmart Core for Zoom 11RW000DUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11RW000DUS |
| Product Model | 11RW000DUS |
| Product Line | ThinkSmart Core |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (connect to ThinkSmart Controller) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise SAC |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkSmart Core 11RW000DUS Desktop Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7E Quad-core [4 Core] 1.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Black