Lenovo
Lenovo ThinkStation P330 30C5000VUS Workstation - 1 x Intel Xeon E-2124G Quad-core [4 Core] 3.40 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDDIntel UHD Graphics P630 - Windows 10 Pro for Workstations 64-bit -
- SKU:
- 18055438
- MPN:
- 30c5000vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HIGH PERFORMANCE, PROFESSIONAL STRENGTH
Innovative space-saving designs & portable powerhouses. Vivid graphics combined with energy-efficiency, all powered by Intel®. Whatever your professional-strength needs, Lenovo creates the tools relied upon by industry leaders-from architects, product designers, financial traders, medical and research professionals, to software designers and engineers.
ThinkStation P Series Towers
Superior Reliability & Performance
Powerful processors, professional graphics, & ISV-certification in dual- & single-processor towers.
Package Contents:
- ThinkStation P330 Tower
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 7.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P330 Tower
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | E-2124G |
| Processor Type | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 23.40 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 12.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | HIGH PERFORMANCE, PROFESSIONAL STRENGTH Innovative space-saving designs & portable powerhouses. Vivid graphics combined with energy-efficiency, all powered by Intel®. Whatever your professional-strength needs, Lenovo creates the tools relied upon by industry leaders-from architects, product designers, financial traders, medical and research professionals, to software designers and engineers. ThinkStation P Series Towers Superior Reliability & Performance Powerful processors, professional graphics, & ISV-certification in dual- & single-processor towers. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P330 Tower |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30C5000VUS |
| Product Model | 30C5000VUS |
| Product Series | P330 |
| Product Line | ThinkStation |
| Storage | |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P330 30C5000VUS Workstation - 1 x Intel Xeon E-2124G Quad-core [4 Core] 3.40 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDDIntel UHD Graphics P630 - Windows 10 Pro for Workstations 64-bit -