Lenovo
Lenovo ThinkStation P340 30DF0069US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-10700T 10th Gen 2 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 18840011
- MPN:
- 30df0069us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/20/2022 09:20:21 AM PST
- Stock Update:
- 06/20/2022 09:20:21 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P340 30DF0069US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core (8 Core) i7-10700T 10th Gen 2 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tiny - Black- Intel Core i7 2 GHz processor offers lightning fast speed and peak performance even for the toughest tasks and processing intensive games
- 32 GB of gigantic memory enables you to do multitasking and run intensive games lag-free
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity and provides high-performance uplinks
- 230 W power supply unit (PSU) included
- Processor: ?2 GHz Core_i7_2.0_GHz
- RAM: ?32 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA Quadro P1000
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Quadro P1000
- Graphics Card Ram Size: ?4 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkStation P340
- Item model number: ?30DF0069US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?3.09 pounds
- Product Dimensions: ?7.2 x 1.5 x 7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?7.2 x 1.5 x 7 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
P Series advantage
Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P340 30DF0069US Workstation USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse AC Adapter Floor Stand
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700T |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q470 Chipset |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.5" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P340 30DF0069US Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30DF0069US |
| Product Model | 30DF0069US |
| Product Series | P340 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P340 30DF0069US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-10700T 10th Gen 2 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tiny - Black