Lenovo
Lenovo ThinkStation P348 30EQ025CUS Workstation - 1 x Intel Core i5 Hexa-core [6 Core] i5-11600 11th Gen 2.80 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 19271603
- MPN:
- 30eq025cus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/24/2023 07:27:53 PM PST
- Stock Update:
- 10/24/2023 07:27:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkStation P Series Workstations
Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs.
Features
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-11600 |
| Processor Type | Core i5 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B560 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 18.52 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul></ul> 3YR Premier NBD |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkStation P Series Workstations Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P348 30EQ025CUS Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30EQ025CUS |
| Product Model | 30EQ025CUS |
| Product Series | P348 |
| Product Line | ThinkStation |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P348 30EQ025CUS Workstation - 1 x Intel Core i5 Hexa-core [6 Core] i5-11600 11th Gen 2.80 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower