Lenovo
Lenovo ThinkStation P350 30E300DMUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 19180095
- MPN:
- 30e300dmus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkStation P Series Workstations
Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs.
Package Contents:
- ThinkStation P350 Tower 30E300DMUS
- USB Traditional Keyboard
- USB Calliope Mouse
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P350 Tower 30E300DMUS
- USB Traditional Keyboard
- USB Calliope Mouse
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W580 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 20.72 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>3-year, Onsite</li> <li>Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkStation P Series Workstations Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P350 Tower 30E300DMUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30E300DMUS |
| Product Model | 30E300DMUS |
| Product Series | P350 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P350 30E300DMUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower