Lenovo
Lenovo ThinkStation P350 30EF001HUS Workstation - 1 x Intel Core i5 Hexa-core [6 Core] I5-11400T 11th Gen 1.30 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM RAM - 256 GB SSD - Tiny - Raven Black
- SKU:
- 18870194
- MPN:
- 30ef001hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P350 30EF001HUS Workstation - 1 x Intel Core i5 Hexa-core (6 Core) I5-11400T 11th Gen 1.30 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM RAM - 256 GB SSD - Tiny - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit - NVI- Number of Processors Supported: 1
- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor: ?1.3 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?30EF001HUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30EF001HUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P350. Product Model: 30EF001HUS. Product Name: ThinkStation P350 30EF001HUS Workstation. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 1. Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: I5-11400T. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 1.30 GHz. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 1. Memory Clock Speed: 3.20 GHz. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: T600. Graphics Memory Capacity: 4 GB. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 8. Number of USB 3.1 Gen 2 Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 Integrated HDMI/DP/Type-C port;1 x USB 3.2 Gen2 (Type C);2 USB 3.2 Gen 2 (Type C);1 TypeC+DP(back). DisplayPort: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating Sys
Package Contents:
Features
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | I5-11400T |
| Processor Type | Core i5 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P350 30EF001HUS Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30EF001HUS |
| Product Model | 30EF001HUS |
| Product Series | P350 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Integrated HDMI/DP/Type-C port;1 x USB 3.2 Gen2 (Type C);2 USB 3.2 Gen 2 (Type C);1 TypeC+DP(back) |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information