Lenovo
Lenovo ThinkStation P360 30FA001AUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Dodeca-core [12 Core] i7-12700 12th Gen 2.10 GHz - 32 GB DDR5 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 19156626
- MPN:
- 30fa001aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P360 30FA001AUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Dodeca-core (12 Core) i7-12700 12th Gen 2.10 GHz - 32 GB DDR5 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tiny - Black - Intel Q670 Chip - Windows 11 Pro- Number of Processors Supported: 1
- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor: ?2.1 GHz core_i7
- RAM: ?32 GB
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?30FA001AUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?Intel
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30FA001AUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P360. Product Model: 30FA001AUS. Product Name: ThinkStation P360 Tiny 30FA001AUS. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 1. Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12700. Processor Core: Dodeca-core (12 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. vPro Technology: No. Processor Socket: Socket LGA-1700. Error Checking: Non-ECC. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: Q670. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. Memory Clock Speed: 4.80 GHz. Memory Configuration: 1 x 32GB. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0 x4. Optical Drive Type: No. [Controllers] RAID Supported: Yes. RAID Levels: 0, 1. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 770. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Bluetooth: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 7. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 4. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1x USB-C 3.2 Gen 2. DisplayPort: Yes. Number of HDMI Outputs: 1. Number Of Ethernet Ports: 1. Number of DisplayPort Outputs: 3. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bi
Package Contents:
- ThinkStation P360 Tiny 30FA001AUS
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
- VESA Mount
Features
- ThinkStation P360 Tiny 30FA001AUS
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
- VESA Mount
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | No |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Onsite</li> <li>Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P360 Tiny 30FA001AUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30FA001AUS |
| Product Model | 30FA001AUS |
| Product Series | P360 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information