Lenovo
Lenovo ThinkStation P360 Ultra 30G1000KUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Dodeca-core [12 Core] i7-12700 12th Gen 2.10 GHz - 32 GB DDR5 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Ultra Small
- SKU:
- 19215583
- MPN:
- 30g1000kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
P Series Workstations | Superior reliability & performance
ThinkStation P Series workstations deliver powerful performance with the latest generation of Intel® Xeon® processors and NVIDIA® Quadro® professional graphics in dual- and single-processor systems. Independent software vendor (ISV) certified, energy-efficient, and highly versatile, our ThinkStations feature the superior reliability you expect from Think.
Package Contents:
- ThinkStation P360 Ultra 30G1000KUS
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P360 Ultra 30G1000KUS
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ultra Small |
| Weight (Approximate) | 7.94 lb |
| Height | 8" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Onsite</li> <li>Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 4 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Workstations | Superior reliability & performance ThinkStation P Series workstations deliver powerful performance with the latest generation of Intel® Xeon® processors and NVIDIA® Quadro® professional graphics in dual- and single-processor systems. Independent software vendor (ISV) certified, energy-efficient, and highly versatile, our ThinkStations feature the superior reliability you expect from Think. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P360 Ultra 30G1000KUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30G1000KUS |
| Product Model | 30G1000KUS |
| Product Series | P360 Ultra |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB M.2 PCIe NVMe |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology |
|
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P360 Ultra 30G1000KUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Dodeca-core [12 Core] i7-12700 12th Gen 2.10 GHz - 32 GB DDR5 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Ultra Small