Lenovo
Lenovo ThinkStation P520 30BE006FUS Workstation - 1 x Intel Xeon W-2123 Quad-core [4 Core] 3.60 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Windows 10 Pro 64-bit [English]
- SKU:
- 18158958
- MPN:
- 30be006fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A true performance champion
ThinkStation P520 balances lightning-quick computing and professional graphics perfectly. With cutting-edge storage, memory, and cooling, it handles everything with ease-from huge workloads and complex modelling to virtual reality. Configurable and energy efficient, this 33L workstation is designed with performance and reliability in mind.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P520 30BE006FUS Workstation Keyboard Mouse
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 690 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | W-2123 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Storage | |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 53.57 lb |
| Height | 17.6" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 17.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.0 Ports | 8 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | A true performance champion ThinkStation P520 balances lightning-quick computing and professional graphics perfectly. With cutting-edge storage, memory, and cooling, it handles everything with ease-from huge workloads and complex modelling to virtual reality. Configurable and energy efficient, this 33L workstation is designed with performance and reliability in mind. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P520 30BE006FUS Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30BE006FUS |
| Product Model | 30BE006FUS |
| Product Series | P520 |
| Product Line | ThinkStation |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P520 30BE006FUS Workstation - 1 x Intel Xeon W-2123 Quad-core [4 Core] 3.60 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Windows 10 Pro 64-bit [English]