Lenovo
Lenovo ThinkStation P520 30BE00JCUS Workstation - 1 x Intel Xeon Octa-core [8 Core] W-2245 3.90 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower
- SKU:
- 18283988
- MPN:
- 30be00jcus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P520 30BE00JCUS Workstation - 1 x Intel Xeon Octa-core (8 Core) W-2245 3.90 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower - Windows 10 Pro for Workstations 64-bit - Serial ATA Cont- Number of Processors Supported: 1
- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Xeon
- Processor Model: W-2245
- Processor: ?3.9 GHz Xeon
- RAM: ?32 GB
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?30BE00JCUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
POWER OF A WORKSTATION, PRICE OF A DESKTOP. With the ThinkStation P-series workstation, you get the performance and reliability you need for professional results, on a budget you can afford. ISV-certified, professional graphics, & Intel Xeon technology. P520 Tower Powerful processing, professional graphics Super-fast memory, storage, & I/O technology Virtual reality-ready & ISV-certified workstation . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30BE00JCUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P520. Product Model: 30BE00JCUS. Product Name: ThinkStation P520 30BE00JCUS. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 1. Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Xeon. Processor Model: W-2245. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 3.90 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Maximum Memory Supported: 512 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 8. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. [Controllers] Controller Type: Serial ATA. RAID Supported: Yes. RAID Levels: 0, 1. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 10. Number of USB 2.0 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 8. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro for Workstations. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 690 W. [Physical Characteristics] Form Factor: Tower. Height: 17.3". Width: 6.5". Depth: 18.1". Weight (Approximate): 52.91 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkStation P520 30BE00JCUS Keyboar
Features
- ThinkStation P520 30BE00JCUS
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 690 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | W-2245 |
| Processor Type | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 52.91 lb |
| Height | 17.3" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 18.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWER OF A WORKSTATION, PRICE OF A DESKTOP. With the ThinkStation P-series workstation, you get the performance and reliability you need for professional results, on a budget you can afford. ISV-certified, professional graphics, & Intel® Xeon® technology. P520 Tower Powerful processing, professional graphics Super-fast memory, storage, & I/O technology Virtual reality-ready & ISV-certified workstation |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P520 30BE00JCUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30BE00JCUS |
| Product Model | 30BE00JCUS |
| Product Series | P520 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating System Language | English |
Warranty Information