Lenovo
Lenovo ThinkStation P620 30E000MKUS Workstation - 1 x AMD Ryzen Threadripper PRO Dodeca-core [12 Core] 5945WX 4.10 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower
- SKU:
- 19916532
- MPN:
- 30e000mkus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Lenovo ThinkStation P620 30E0 Tower - 1 x Ryzen ThreadRipper PRO 5945WX / 4.1 GHz - AMD PRO - RAM 32 GB - SSD 1 TB - TCG Opal Encryption, NVMe - RTX A2000 - 10 GigE - Win 11 Pro - monitor: none - keyboard: English - TopSeller - with 3 Years Lenovo Premier SupportPackage Contents:
- ThinkStation P620 30E000MKUS
- Mouse
- Keyboard
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P620 30E000MKUS
- Mouse
- Keyboard
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Processor Model | 5945WX |
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 4.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | WRX80 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 52.91 lb |
| Height | 17.6" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 18.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year</li> <li>Onsite Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P620 30E000MKUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30E000MKUS |
| Product Model | 30E000MKUS |
| Product Series | P620 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 6 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P620 30E000MKUS Workstation - 1 x AMD Ryzen Threadripper PRO Dodeca-core [12 Core] 5945WX 4.10 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower