IBM
Lenovo ThinkSystem I350-F1 PCIe 1Gb 1-Port SFP Ethernet Adapter By Intel (7zt7a00533)
- SKU:
- 20022279
- MPN:
- 7zt7a00533
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Based on the Intel I350 Gigabit Ethernet adapters from Lenovo build on Intel's history of delivering Ethernet products with flexible design and robust driver support. Available in either 1-port fiber configuration or a 2/4-port copper configuration, these adapters offer excellent price/performance, enhanced power-savings, and market-leading I/O virtualization technologies that includes SRIOV and VMDq.
Did you know?
Mezzanine LAN-on-Motherboard Generation 2 (ML2) is a new cost-effective adapter form factor for System x servers that offers the flexibility advantages of a PCIe adapter while supporting integrated networking features such as Wake-on-LAN and direct connectivity to the server's IMM2 service processor for out-of-band systems management.
Package Contents:
- ThinkSystem I350-F1 PCIe 1Gb 1-Port SFP Ethernet Adapter By Intel
- 1 x Low-Profile (2U) Bracket
- Documentation
Features
- ThinkSystem I350-F1 PCIe 1Gb 1-Port SFP Ethernet Adapter By Intel
- 1 x Low-Profile (2U) Bracket
- Documentation
Device Supported:
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.7" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 5.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x4 |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | SFP |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Based on the Intel I350 Gigabit Ethernet adapters from Lenovo build on Intel's history of delivering Ethernet products with flexible design and robust driver support. Available in either 1-port fiber configuration or a 2/4-port copper configuration, these adapters offer excellent price/performance, enhanced power-savings, and market-leading I/O virtualization technologies that includes SRIOV and VMDq. Did you know? Mezzanine LAN-on-Motherboard Generation 2 (ML2) is a new cost-effective adapter form factor for System x servers that offers the flexibility advantages of a PCIe adapter while supporting integrated networking features such as Wake-on-LAN and direct connectivity to the server's IMM2 service processor for out-of-band systems management. |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | ThinkSystem I350-F1 PCIe 1Gb 1-Port SFP Ethernet Adapter By Intel |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7ZT7A00533 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 1000Base-SX |
Warranty Information