IBM
Lenovo ThinkSystem SR250 V2 7D7QA021NA 1U Rack Server - 1 x Intel Xeon E-2336 2.90 GHz - 16 GB RAM - Serial ATA Controller
- SKU:
- 20564255
- MPN:
- 7d7qa021na
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo ThinkSystem SR250 V2 is a high-value single-socket 1U rack server for growing businesses that need optimized performance and flexibility for future growth, along with enterprise-class reliability, management, and security. The server supports the new Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake".
This product guide provides essential presales information to understand the ThinkSystem SR250 V2 server, its key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SR250 V2 and consider its use in IT solutions.
Package Contents:
- ThinkSystem SR250 V2 7D7QA021NA Server
- 2.8 m C13-C14 Rack Power Cable
- Documentation flyer
- Toolless Friction Rail Kit
Features
- ThinkSystem SR250 V2 7D7QA021NA Server
- 2.8 m C13-C14 Rack Power Cable
- Documentation flyer
- Toolless Friction Rail Kit
Environmentally Friendly:
Yes
Security Features:
- Power-on Password
- Administrator's Password
- Trusted Platform Module, supporting TPM 2.0
- Optional lockable front bezel for physical security
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
ENERGY STAR 3.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Maximum Power Supply Wattage | 450 W |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Input Voltage |
|
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | E-2336 |
| Processor Type | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C256 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Weight (Approximate) | 27.12 lb |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 21.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo ThinkSystem SR250 V2 is a high-value single-socket 1U rack server for growing businesses that need optimized performance and flexibility for future growth, along with enterprise-class reliability, management, and security. The server supports the new Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake". This product guide provides essential presales information to understand the ThinkSystem SR250 V2 server, its key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SR250 V2 and consider its use in IT solutions. |
| Product Type | Server |
| Product Name | ThinkSystem SR250 V2 7D7QA021NA Server |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7D7QA021NA |
| Product Model | 7D7QA021NA |
| Product Series | SR250 V2 |
| Product Line | ThinkSystem |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Enterprise (XCC) |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Remote Management | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information