IBM
Lenovo ThinkSystem ST50 V2 7D8JA02GNA Tower Server - 1 x Intel Xeon E-2324G 3.10 GHz - 16 GB RAM - Serial ATA/600 Controller
- SKU:
- 20087344
- MPN:
- 7d8ja02gna
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 09/16/2024 01:51:26 PM PST
- Stock Update:
- 09/16/2024 01:51:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo ThinkSystem ST50 V2 single-socket tower server is an entry level server ideal for small businesses, home offices, retail, educational institutions and branch offices. The server is based on the Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake".
This product guide provides essential presales information to understand the ThinkSystem ST50 V2 server, its key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the ST50 V2 and consider its use in IT solutions.
Package Contents:
- ThinkSystem ST50 V2 7D8JA02GNA Server
- Documentation Flyer
- Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkSystem ST50 V2 7D8JA02GNA Server
- Documentation Flyer
- Power Cord
Environmentally Friendly:
Yes
Security Features:
- Chassis Intrusion Switch
- Power-on Password
- Administrator's Password
- Trusted Platform Module (TPM), supporting TPM 2.0
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Power Source | Power Supply |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Input Voltage |
|
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | E-2324G |
| Processor Type | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C256 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 20.72 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Number of LFF Bays | 2 |
| PCI Express Details |
|
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Hot Swappable Bays | No |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of SFF Bays | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo ThinkSystem ST50 V2 single-socket tower server is an entry level server ideal for small businesses, home offices, retail, educational institutions and branch offices. The server is based on the Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake". This product guide provides essential presales information to understand the ThinkSystem ST50 V2 server, its key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the ST50 V2 and consider its use in IT solutions. |
| Product Type | Server |
| Product Name | ThinkSystem ST50 V2 7D8JA02GNA Server |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7D8JA02GNA |
| Product Model | 7D8JA02GNA |
| Product Series | ST50 V2 |
| Product Line | ThinkSystem |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Remote Management | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
| Operating System | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkSystem ST50 V2 7D8JA02GNA Tower Server - 1 x Intel Xeon E-2324G 3.10 GHz - 16 GB RAM - Serial ATA/600 Controller