IBM
Lenovo ThinkSystem ST550 7X10A0EJNA 4U Tower Server - 1 x Intel Xeon Bronze 3204 1.90 GHz - 32 GB RAM - 12Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller
- SKU:
- 20099418
- MPN:
- 7x10a0ejna
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo ThinkSystem ST550 2-socket 4U rack-mountable tower server provides outstanding performance and industry-leading reliability. Now available with second-generation Intel Xeon Scalable processors, the ST550 is ideal for small-to-medium businesses, distributed enterprises, retail, educational institutions and branch offices.Package Contents:
- ThinkSystem ST550 7X10A0EJNA Server
- Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 2.1
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkSystem ST550 7X10A0EJNA Server
- Power Cord
Environmentally Friendly:
Yes
Security Features:
- Power-on Password
- Administrator's Password
- Trusted Platform Module (TPM)
- Supporting TPM 1.2 or TPM 2.0
- Kensington Cable Slot
- Lockable Side Cover
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 2.1
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Model | 5350-8i |
| Controller Type |
|
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Input Voltage |
|
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 3204 |
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Cache | 8.25 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C624 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 79.37 lb |
| Height | 17.2" |
| Width | 6.9" |
| Rack Height | 4U |
| Depth | 26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| PCI Express Details | Slot 1: PCIe 3.0 x8 (25W), Slot 2: PCIe 3.0 x16 (75W), Slot 3: PCIe 3.0 x16 (75W), Slot 4: PCIe 3.0 x16 (x8 wired) (25W), Slot 5: PCIe 3.0 x16 (75W), Slot 6: PCIe 3.0 x8 (x4 wired) (25W) |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slots | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Slots | 2 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Maximum Memory Supported | 768 GB |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 12 |
| Error Checking | ECC |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo ThinkSystem ST550 2-socket 4U rack-mountable tower server provides outstanding performance and industry-leading reliability. Now available with second-generation Intel Xeon Scalable processors, the ST550 is ideal for small-to-medium businesses, distributed enterprises, retail, educational institutions and branch offices. |
| Product Type | Server |
| Product Name | ThinkSystem ST550 7X10A0EJNA Server |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7X10A0EJNA |
| Product Model | 7X10A0EJNA |
| Product Series | ST550 |
| Product Line | ThinkSystem |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller (XCC) Enterprise |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 5 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Remote Management | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
| Operating System | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkSystem ST550 7X10A0EJNA 4U Tower Server - 1 x Intel Xeon Bronze 3204 1.90 GHz - 32 GB RAM - 12Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller