Lenovo
Lenovo Thinkvision T2054p 19.5" Led Lcd Monitor - 16:10 - 7 Ms - 1440 X 900 - 16.7 Million Colors - 250 Nit - 1,000:1 - Wxga+ - Hdmi - Vga - Displayport - 14.50 W - Tv, Tco Certified (60d9mar2us)
- SKU:
- 19145464
- MPN:
- 60d9mar2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo ThinkVision monitor T2054p is a commercial monitor with premium product features. It contains built-in VGA + DP + HDMI interfaces and tilt stand function. It provides wide viewing angle by IPS panel. For space-saving scenario, this monitor is also is designed to support ThinkCentre's Tiny PC with the Clamp Bracket. It is environmentally conscious, meeting the latest green standards including Energy Star 6.0 Certified, TUV Green Mark, EPEAT Gold Certified, TCO Display 6.0, TCO Certified Edge 2.0, UL Environment Gold, CEL 1, RoHs and 85% PCC plastic resins.19.5"-inch Colour Monitor.Features
Certifications & Standards:
T?V cTUVus
Yes
Yes
85%
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Post-consumer-waste%:
85%
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 14.50 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.16 lb |
| Height with Stand | 17.95" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.55" |
| Width with Stand | 17.88" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1440 x 900 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo ThinkVision monitor T2054p is a commercial monitor with premium product features. It contains built-in VGA + DP + HDMI interfaces and tilt stand function. It provides wide viewing angle by IPS panel. For space-saving scenario, this monitor is also is designed to support ThinkCentre's Tiny PC with the Clamp Bracket. It is environmentally conscious, meeting the latest green standards including Energy Star 6.0 Certified, TUV Green Mark, EPEAT Gold Certified, TCO Display 6.0, TCO Certified Edge 2.0, UL Environment Gold, CEL 1, RoHs and 85% PCC plastic resins.19.5"-inch Colour Monitor. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T2054p 19.5-inch LED Backlit LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 60D9MAR2US |
| Product Model | T2054p |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 19.5" |
| Response Time | 7 ms |
| Screen Mode | WXGA+ |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Thinkvision T2054p 19.5" Led Lcd Monitor - 16:10 - 7 Ms - 1440 X 900 - 16.7 Million Colors - 250 Nit - 1,000:1 - Wxga+ - Hdmi - Vga - Displayport - 14.50 W - Tv, Tco Certified (60d9mar2us)