Lenovo
Lenovo ThinkVision T2054p 19.5" LED LCD Monitor - 16:10 - 7 ms (60g1mar2us)
- SKU:
- 18503650
- MPN:
- 60g1mar2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo ThinkVision monitor T2054p is a commercial monitor with premium product features. It contains built-in VGA + DP + HDMI interfaces and tilt stand function. It provides a wide viewing angle by IPS panel. To save space, this monitor is also designed to support ThinkCentre's Tiny PC with the Clamp Bracket. It is environmentally conscious, meeting the latest green standards including Energy Star 6.0 Certified, TUV Green Mark, EPEAT Gold Certified, TCO Display 6.0, TCO Certified Edge 2.0, UL Environment Gold, CEL 1, RoHs and 85% PCC plastic resins. 19.5" Colour Monitor Digital Controls with 8-language OSD DDC 2B, DDC/CI, EDID 1.3 VGA + DP1.2 + HDMI1.4 HDCP Support, Win7/Win 8&Win8.1/Win10 Premium Logo TCO Display Edge 2.0 and ISO 9241-307 EPEAT Gold/ULe Gold/TUV Green Mark Mercury-/Arsenic-free Glass Energy Star 6.0 RoHS/China RoHS Compliance LED Backlight panel Plastic Material Recycle Content >=85%Features
Certifications & Standards:
T?V
Yes
Yes
85%
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Post-consumer-waste%:
85%
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 14.50 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.16 lb |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 17.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.9" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1440 x 900 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo ThinkVision monitor T2054p is a commercial monitor with premium product features. It contains built-in VGA + DP + HDMI interfaces and tilt stand function. It provides a wide viewing angle by IPS panel. To save space, this monitor is also designed to support ThinkCentre's Tiny PC with the Clamp Bracket. It is environmentally conscious, meeting the latest green standards including Energy Star 6.0 Certified, TUV Green Mark, EPEAT Gold Certified, TCO Display 6.0, TCO Certified Edge 2.0, UL Environment Gold, CEL 1, RoHs and 85% PCC plastic resins. 19.5" Colour Monitor Digital Controls with 8-language OSD DDC 2B, DDC/CI, EDID 1.3 VGA + DP1.2 + HDMI1.4 HDCP Support, Win7/Win 8&Win8.1/Win10 Premium Logo TCO Display Edge 2.0 and ISO 9241-307 EPEAT Gold/ULe Gold/TUV Green Mark Mercury-/Arsenic-free Glass Energy Star 6.0 RoHS/China RoHS Compliance LED Backlight panel Plastic Material Recycle Content >=85% |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T2054p 19.5-inch LED Backlit LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 60G1MAR2US |
| Product Model | T2054p |
| Product Line | ThinkVision |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 19.5" |
| Response Time | 7 ms |
| Screen Mode | WXGA+ |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T2054p 19.5" LED LCD Monitor - 16:10 - 7 ms (60g1mar2us)