Lenovo
Lenovo Ultra Dock Docking Station - For Notebook - Proprietary Interface - 6 X Usb Ports - Network [rj-45] - Hdmi - Dvi - Vga - Displayport (40a20170us)
- SKU:
- 18211698
- MPN:
- 40a20170us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With the horsepower to drive mobile workstations, the completely re-designed and supercharged ThinkPad Ultra Dock with an included ThinkPad 170W AC Adapter grows capability without growing in size. The ultimate docking solution includes a wide range of video outputs, including HDMI 1.4, and support for multiple external monitors so you can multi-task like never before.3x USB 2.0, one supports always-on USB charging 3x USB 3.0 10/1000 Gigabit Ethernet, supports enterprise manageability 2x DisplayPort 1.2 1x DVI-D 1x HDMI 1.4 1x VGA Driver-free, perfect video quality 1x Stereo/Mic Combo Audio Port Charges your ThinkPad with an included ThinkPad 90W AC Adapter Physical rear alignment for a perfect dock every time Smaller desktop footprint vs. Series 3 docking stations Comes with ThinkPad AC adapter (170W) Some of the video ports do have exclusive use and are also dependent on the docked ThinkPad configurationPackage Contents:
- Ultra Dock Docking Station
- 2 x Security Keys
- 170W AC Adapter
- Power Cord
- Publications
Features
Package Contents:
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ Notebook
Lenovo
- Ultra Dock Docking Station
- 2 x Security Keys
- 170W AC Adapter
- Power Cord
- Publications
Compatibility:
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ Notebook
Brand Compatibility:
Lenovo
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.03 lb |
| Height | 2.19" |
| Width | 13.58" |
| Depth | 6.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Microphone | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface | Proprietary Interface |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Headphone | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | With the horsepower to drive mobile workstations, the completely re-designed and supercharged ThinkPad Ultra Dock with an included ThinkPad 170W AC Adapter grows capability without growing in size. The ultimate docking solution includes a wide range of video outputs, including HDMI 1.4, and support for multiple external monitors so you can multi-task like never before.3x USB 2.0, one supports always-on USB charging 3x USB 3.0 10/1000 Gigabit Ethernet, supports enterprise manageability 2x DisplayPort 1.2 1x DVI-D 1x HDMI 1.4 1x VGA Driver-free, perfect video quality 1x Stereo/Mic Combo Audio Port Charges your ThinkPad with an included ThinkPad 90W AC Adapter Physical rear alignment for a perfect dock every time Smaller desktop footprint vs. Series 3 docking stations Comes with ThinkPad AC adapter (170W) Some of the video ports do have exclusive use and are also dependent on the docked ThinkPad configuration |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Ultra Dock Docking Station |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 40A20170US |
| Product Series | 3 |
| Product Line | Ultra Dock |
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Features | Key Lock |
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Docking |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Ultra Dock Docking Station - For Notebook - Proprietary Interface - 6 X Usb Ports - Network [rj-45] - Hdmi - Dvi - Vga - Displayport (40a20170us)