Lenovo
Lenovo USB-C 45W AC Adapter [UL] (gx20n20876)
- SKU:
- 18058964
- MPN:
- gx20n20876
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/05/2022 08:23:31 AM PST
- Stock Update:
- 07/05/2022 08:23:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 45W USB-C Power Adapter for Lenovo Yoga C630, Yoga 910-13, Yoga 720-13, Miix 630-12, IdeaPad 720s-13, Chromebook S330 and C330, GX20N20876- This USB-C laptop charger offers fast and efficient charging at home and in the office
- Stable, adequate, and reliable power supplying
- Compact design weighs just 460g about 1 pound
- Backed by a 1-year
- Compatible with a variety of Lenovo laptops, including YOGA 720-13IKB, IdeaPad 720S models, YOGA 910-14IKB, Chromebook C330 & S330. See product description for model list
- Brand: Lenovo
- Item model number: GX20N20876
- Item Weight: 13.1 ounces
- Product Dimensions: 5.12 x 2.48 x 6.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: 5.12 x 2.48 x 6.7 inches
- Color: Black
- Power Source: Corded Electric
- Manufacturer: Lenovo (United States), Inc.
Style:USB-C | Size:Lenovo USB-C 45W AC Adapter Lenovo AC Adapter offers fast and efficient charging at home and in the office.
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkPad X1 Notebook
Lenovo ThinkPad X1 Notebook
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 45 W |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo AC Adapter offers fast and efficient charging at home and in the office. Backed by a 1-year limited warranty. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | USB-C 45W AC Adapter (UL) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX20N20876 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo USB-C 45W AC Adapter [UL] (gx20n20876)