Lenovo
Lenovo USB-C to 4 Port USB-A Hub (gx90x21431)
- SKU:
- 18338249
- MPN:
- gx90x21431
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/15/2022 01:27:29 PM PST
- Stock Update:
- 12/15/2022 01:27:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo USB-C to 4 USB-A Hub- Get instant productivity with the Lenovo USB-C to 4 port USB-A hub works right out of the box with plug-and-play technology
- One USB Type-C port is all you need to use an unlimited range of USB Type-A devices via 4 USB 3.1 Gen 1 ports on the hub
- Enjoy 5Gbps high-speed data, printing, peripherals, storage, webcams, and more in one versatile expansion hub
- The incredible design of the Lenovo USB-C to 4 port USB-A hub is sleek and lightweight, making it a perfect travel companion
- Hardware requirements: Systems that have USB-C port; Supported OS: Windows 10, Chromebook
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?GX90X21431
- Operating System: ?Windows 10
- Item Weight: ?1.48 ounces
- Product Dimensions: ?3.82 x 1.46 x 0.47 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?3.82 x 1.46 x 0.47 inches
- Manufacturer: ?Lenovo
With a Lenovo USB-C to 4 Port USB-A Hub, you can expand your computer's potential and redefine what's possible. Overcome the limitations of your device and transform your notebook into a productivity powerhouse with this convenient USB Type-C extension hub. One USB-C port is all you need to enjoy instant access to an unlimited number of peripheral devices, including external keyboards, mice, DVD burners, printers, webcams, or any other USB-A device. Transfer files quickly and easily with up to 5 Gbps output.
Compatible with any laptop or PC that has a USB-C port and uses the Windows or Chrome operating system, this portable and travel-friendly multi-USB port hub is made to work right out of the box. Thanks to driver-less plug-and-play technology, you can just plug it in and get to work without delay. Small, lightweight, and affordable, you can carry the Lenovo USB-C to 4 port USB-A hub in your laptop bag, briefcase, or even in your pocket. Perfect for business travelers, home offices, students, or anyone who needs a few extra USB ports to improve their productivity.
Features
PC
ChromeOS
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.48 oz |
| Length | 9.2" |
| Product Color | Iron Gray |
| Height | 0.5" |
| Depth | 1.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | When life calls for more, the Lenovo USB-C 1-to-4 Hub helps you expand your potential by adding four additional USB-A devices with a single USB-C hub. Storage, keyboards, mice, optical drives, whatever you need, you can connect it to your USB-C-enabled notebook or PC with ease. The hub is ultra-compact and weighs just 42 grams, too, so you can keep it ready and waiting in your pocket or carry case at all times. Note: Depending on many factors, such as the processing capability of the host and peripheral devices, file attributes, and other factors related to system configuration and operating environments, the actual data transfer rate may be slower than advertised. For example, you may experience 5 Gbit/s on USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) connectors, slower than 10 Gbit/s on USB 3.1 Gen 2 connectors, and slower than 20Gbit/s on USB 3.2 connectors. |
| Product Type | USB Hub |
| Product Name | USB-C to 4 Port USB-A Hub |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX90X21431 |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB Type C |
Warranty Information