Lenovo
Lenovo USB Keyboard Black US English 103P (4X30M86879)
- SKU:
- 18254572
- MPN:
- 4x30m86879
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ThinkPad and ThinkCentre high-quality keyboard tradition continues with this general purpose USB keyboard. The Preferred Pro II USB Keyboard is very similar to those that come as standard with ThinkCentre desktop systems. It is also compatible with USB enabled ThinkStation and ThinkPad notebook systems and docks. Rubberised wrist rest coating provides soft support surface for your comfortCommon Microsoft Windows shortcuts are highlighted on appropriate key fronts to help maximize your productivityThree operation mode LEDs located on right upper corner will be activated individually or in combination according to definition compatible with USB 2.0. The three indicators have the nomenclature 'Num Lock', 'Caps Lock' and 'Scroll Lock'.
All The keys in QWERTY and NUMPAD sections are rubber dome switch keys
Adjustable tilt legs
It is configurable 104/105/106/107/109 key layout with languages according to customer requirement.
Color: black
Standard keys life cycle: 10 million clicks under normal operation. (6 cycle/second, 15-20 lbs.)
Package Contents:
- USB Keyboard Black US English 103P
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
Windows
China
- USB Keyboard Black US English 103P
- Warranty Poster
Platform Supported:
Windows
Device Supported:
Desktop Computer
Workstation
Notebook
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Rubber Dome |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.34" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 19.09" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.65" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkPad and ThinkCentre high-quality keyboard tradition continues with this general purpose USB keyboard. The Preferred Pro II USB Keyboard is very similar to those that come as standard with ThinkCentre desktop systems. It is also compatible with USB enabled ThinkStation and ThinkPad notebook systems and docks. Rubberised wrist rest coating provides soft support surface for your comfort Common Microsoft Windows shortcuts are highlighted on appropriate key fronts to help maximize your productivityThree operation mode LEDs located on right upper corner will be activated individually or in combination according to definition compatible with USB 2.0. The three indicators have the nomenclature 'Num Lock', 'Caps Lock' and 'Scroll Lock'. All The keys in QWERTY and NUMPAD sections are rubber dome switch keys Adjustable tilt legs It is configurable 104/105/106/107/109 key layout with languages according to customer requirement. Color: black Standard keys life cycle: 10 million clicks under normal operation. (6 cycle/second, 15-20 lbs.) |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | USB Keyboard Black US English 103P |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X30M86879 |
| Product Line | Preferred Pro II |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo USB Keyboard Black US English 103P (4X30M86879)