Lenovo
Lenovo V14 G3 ABA 82TU0006US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 3 5425U 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Business Black
- SKU:
- 19124212
- MPN:
- 82tu0006us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo V14 G3 ABA 82TU0006US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 3 5425U 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Business Black - Intel Chip - Windows 11 Pro - AMD Radeom Graphics -- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 3
- Processor Model: 5425U
- Processor Speed: 2.70 GHz
- Chipset Manufacturer: Intel
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.7 GHz
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82TU0006US
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?AMD
Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82TU0006US. Brand Name: Lenovo. Product Series: V14 G3 ABA. Product Model: 82TU0006US. Product Name: V14 G3 ABA 82TU0006US Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 3. Processor Model: 5425U. Processor Speed: 2.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 8 GB. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeom Graphics. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Battery Information] Number of Cells: 2-cell. [Physical Characteristics] Product Color: Business Black. [Miscellaneous] Package Contents: V14 G3 ABA 82TU0006US Notebook. Lithium Polymer Battery AC Adapter . Energy Star: Yes. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year. Additional Warranty Information: 1CourierCarryin.
Features
- V14 G3 ABA 82TU0006US Notebook.
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Energy Star:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5425U |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Business Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1CourierCarryin |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeom Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V14 G3 ABA 82TU0006US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82TU0006US |
| Product Model | 82TU0006US |
| Product Series | V14 G3 ABA |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information