Lenovo
Lenovo V15 G3 ABA 82TV001QUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5625U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Business Black
- SKU:
- 19123785
- MPN:
- 82tv001qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo V15 G3 ABA 82TV001QUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5625U Hexa-core (6 Core) 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Business Black - Windows 11 Pro - AMD - Twisted- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5
- Processor Model: 5625U
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Processor Speed: 2.30 GHz
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.3 GHz
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82TV001QUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Simple, Powerful, & Secure Business Laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and long battery life, V Series laptops are perfect for business owners and frequent business travelers. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82TV001QUS. Brand Name: Lenovo. Product Series: V15 G3 ABA. Product Model: 82TV001QUS. Product Name: V15 G3 ABA 82TV001QUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5. Processor Model: 5625U. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.30 GHz. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: Twisted nematic (TN). Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 1. Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Battery Information] Number of Cells: 2-cell. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Characteristics] Product Color: Business Black. Height: 0.78". Width: 9.3". Depth: 14.1". We
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5625U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Business Black |
| Height | 0.78" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 14.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Simple, Powerful, & Secure Business Laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and long battery life, V Series laptops are perfect for business owners and frequent business travelers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V15 G3 ABA 82TV001QUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82TV001QUS |
| Product Model | 82TV001QUS |
| Product Series | V15 G3 ABA |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information