Lenovo
Lenovo Tab M10 Fhd Plus [2nd Gen] Tablet - 10.3" Full Hd - Octa-core [cortex A53 Quad-core [4 Core] 2.30 Ghz + Cortex A53 Quad-core [4 Core] 1.80 Ghz] - 2 Gb Ram - 32 Gb Storage - Android (za5t0423us)
- SKU:
- 18385733
- MPN:
- za5t0423us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Comes with the most helpful Google apps
Whether you?re into photography, or just keeping up with your friends, there?s an app for you. Choose from over a million apps on Google Play. Google Play Protect keeps your device clean and your data safe. With over 100 billion apps scanned daily, even the ones you haven?t installed yet, to help keep your data secure from any misbehaving apps. Get the Google apps you already know and love on the Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen).
Because kids will be kids
With Kids Mode, your young ones can enjoy fun, child-safe content. You can also manage what they view and for how long. Even be alerted if someone is not sitting up properly. What's more, the built-in eye-care protection technology helps to reduce the risk of eyestrain.
Sound that comes alive
The Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) excels at providing a premium audio experience. Its two side speakers, finely-tuned with Dolby Atmos?, make everything from music and games to videos and podcasts sound and feel out of this world.
A face that launched a 1,000 apps
You can unlock your Tab M10 Plus (2nd Gen) with just a smile thanks to face recognition technology that sees you and knows you?it?s really that simple and secure.
More screen, more enjoyment
Pick up a Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) and you?ll find it hard to put down. Its full metal body cover is seriously smooth, while maintaining an ultra-thin bezel that allows for a higher screen-to-display ratio. The result is a modern-looking tablet that everyone will want to use.
Why settle for ordinary?
The Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) has an impressive 10.3" display with wide-angle viewing, delivering picture-perfect visuals. Throw in seamless MediaTek? Helio P22T octa-core processing and blazing-fast WiFi, and you've got one serious entertainment device, for home or on the go.
Package Contents:
- Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) Tablet
- AC Adapter
Features
- Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) Tablet
- AC Adapter
Features:
FM Radio
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes |
|
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT6762 Helio P22T |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 9.6" |
| Color Family | Blue |
| Width | 6" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported Capacity | 256 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Comes with the most helpful Google apps Whether you?re into photography, or just keeping up with your friends, there?s an app for you. Choose from over a million apps on Google Play. Google Play Protect keeps your device clean and your data safe. With over 100 billion apps scanned daily, even the ones you haven?t installed yet, to help keep your data secure from any misbehaving apps. Get the Google apps you already know and love on the Lenovo Tab M10 FHD Plus (2 nd Gen). Because kids will be kids With Kids Mode, your young ones can enjoy fun, child-safe content. You can also manage what they view and for how long. Even be alerted if someone is not sitting up properly. What's more, the built-in eye-care protection technology helps to reduce the risk of eyestrain. Sound that comes alive The Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) excels at providing a premium audio experience. Its two side speakers, finely-tuned with Dolby Atmos , make everything from music and games to videos and podcasts sound and feel out of this world. A face that launched a 1,000 apps You can unlock your Tab M10 Plus (2nd Gen) with just a smile thanks to face recognition technology that sees you and knows you?it?s really that simple and secure. More screen, more enjoyment Pick up a Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) and you?ll find it hard to put down. Its full metal body cover is seriously smooth, while maintaining an ultra-thin bezel that allows for a higher screen-to-display ratio. The result is a modern-looking tablet that everyone will want to use. Why settle for ordinary? The Lenovo Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) has an impressive 10.3" display with wide-angle viewing, delivering picture-perfect visuals. Throw in seamless MediaTek Helio P22T octa-core processing and blazing-fast WiFi, and you've got one serious entertainment device, for home or on the go. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA5T0423US |
| Product Model | TB-X606F |
| Product Line | Tab M10 FHD Plus (2nd Gen) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 2.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 10 |
Warranty Information