Lenovo
Lenovo ThinkSmart View ZA690000US Video Conference Equipment
- SKU:
- 18170073
- MPN:
- za690000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkSmart View ZA690000US Video Conference Equipment - Full HD - Wireless LAN- Graphics Modes (Live): Full HD
- Wireless LAN: Yes
- Height: 10.4"
- Width: 5.6"
- Depth: 4.4"
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: ZA690000US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkSmart View. Product Model: ZA690000US. Product Name: ThinkSmart View ZA690000US Video Conference Equipment. Product Type: Video Conference Equipment. [Video] Graphics Modes (Live): Full HD. [Wireless Specifications] Wireless LAN: Yes. [Physical Characteristics] Height: 10.4". Width: 5.6". Depth: 4.4". Weight (Approximate): 2.20 lb. [Miscellaneous] Additional Information: Machine Type ZA69 Processor: Qualcomm Snapdragon 624 (8C, 8x A53 @1.8GHz) Graphics: Integrated Qualcomm Adreno 506 GPU Chipset: Qualcomm SoC Platform Memory: 2GB Soldered LPDDR3 Storage: 8GB eMMC Display: 8" HD (1280x800) IPS Touchscreen: 10-point Multi-touch Microphone: 2x, Array Speaker: 10Wx1 Camera: Front 5.0MP / No Rear WLAN + Bluetooth: 11ac, 2x2 + BT4.2 Color: Business black Power Supply: 30W Adapter Operating System: AOSP 8.1 . Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: ErP Lot 26. RoHS. WEEE. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
-
Machine Type ZA69
- Processor: Qualcomm Snapdragon 624 (8C, 8x A53 @1.8GHz)
- Graphics: Integrated Qualcomm Adreno 506 GPU
- Chipset: Qualcomm SoC Platform
- Memory: 2GB Soldered LPDDR3
- Storage: 8GB eMMC
- Display: 8" HD (1280x800) IPS
- Touchscreen: 10-point Multi-touch
- Microphone: 2x, Array
- Speaker: 10Wx1
- Camera: Front 5.0MP / No Rear
- WLAN + Bluetooth: 11ac, 2x2 + BT4.2
- Color: Business black
- Power Supply: 30W Adapter
- Operating System: AOSP 8.1
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Height | 10.4" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 4.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Video | |
| Graphics Modes (Live) | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Product Name | ThinkSmart View ZA690000US Video Conference Equipment |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA690000US |
| Product Model | ZA690000US |
| Product Line | ThinkSmart View |
Warranty Information