Lenovo
Lenovo Smart Tab M10 TB-X606FA ZA6M0055US Tablet - 10.3" WUXGA - Cortex A53 Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 2 GB RAM - 32 GB Storage - Android 9.0 Pie - Platinum Gray
- SKU:
- 18414146
- MPN:
- za6m0055us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tab Series
Looking for a thin and light tablet you can share with the entire family? Lenovo Tab Series is the choice for you. Vivid sound and visuals make Lenovo Tabs great for entertainment. And family-friendly options help keep kids safe-and keep parents in charge.
Entertainment for everyone
Rich audio and crisp visuals make gaming, videos, and binge watching a joy for the whole family.
Designed for the modern family
Select Lenovo Tabs offer each member of the family their own tailored-and secure-experience. Each user gets their own account with individualized settings, wallpaper, and social media accounts. Choose a model with Kid's Mode for extra protection.
Package Contents:
- Smart Tab M10 TB-X606FA ZA6M0055US Tablet
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Smart Tab M10 TB-X606FA ZA6M0055US Tablet
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
FM Radio
GLONASS
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes |
|
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Helio P22T |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.3" |
| Color Family | Gray |
| Width | 6" |
| Depth | 9.6" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 9 Hours |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 256 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.3" |
| Display Screen Technology | TDDI Technology |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT Color LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Tab Series Looking for a thin and light tablet you can share with the entire family? Lenovo Tab Series is the choice for you. Vivid sound and visuals make Lenovo Tabs great for entertainment. And family-friendly options help keep kids safe-and keep parents in charge. Entertainment for everyone Rich audio and crisp visuals make gaming, videos, and binge watching a joy for the whole family. Designed for the modern family Select Lenovo Tabs offer each member of the family their own tailored-and secure-experience. Each user gets their own account with individualized settings, wallpaper, and social media accounts. Choose a model with Kid's Mode for extra protection. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Smart Tab M10 TB-X606FA ZA6M0055US Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA6M0055US |
| Product Model | TB-X606FA |
| Product Line | Smart Tab M10 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB Type-C 2.0, supports OTG |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Smart Tab M10 TB-X606FA ZA6M0055US Tablet - 10.3" WUXGA - Cortex A53 Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 2 GB RAM - 32 GB Storage - Android 9.0 Pie - Platinum Gray