Lenovo
Lenovo Tab K10 TB-X6C6F ZA8N0064US Tablet - 10.3" WUXGA - Helio P22T Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 3 GB RAM - 32 GB Storage - Android 11 - Abyss Blue
- SKU:
- 18359617
- MPN:
- za8n0064us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Tab K10 TB-X6C6F ZA8N0064US Tablet - 10.3" WUXGA - Helio P22T Octa-core (8 Core) 1.80 GHz - 3 GB RAM - 32 GB Storage - Android 11 - Abyss Blue- Features a slate design for providing you with the ultimate portability and comfortable usability
- The lavish 1.80 GHz processing speed and 3 GB memory lets you easily juggle between social, professional and gaming apps
- 10.3" (1920 x 1200) screen allows a great view of movies and TV shows and yet is small enough to easily carry
- Standing screen display size: ?10.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1200
- Processor: ?1.8 GHz AMD_Kabini_A6_5200M_Quad_Core
- Graphics Coprocessor: ?Imagination Technologies PowerVR GE8320 GPU
- Chipset Brand: ?Imagination Technologies
- Card Description: ?Shared
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Tab K10 TB-X6C6F
- Item model number: ?ZA8N0064US
- Hardware Platform: ?Android
- Operating System: ?Android 11
- Item Weight: ?1.01 pounds
- Product Dimensions: ?0.3 x 6.1 x 9.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?0.3 x 6.1 x 9.6 inches
- Color: ?Abyss Blue
- Processor Brand: ?MediaTek
- Flash Memory Size: ?32 GB
TAB K10 FHD, 3/32GB, 10.3 TTDI 1920X1200 400NITS, MEDIATEK P22T OCTA CORE, ANDRO
Package Contents:
Features
Package Contents:
Tab K10 TB-X6C6F ZA8N0064US Tablet AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Helio P22T |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | SoC Platform |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 9.6" |
| Color Family | Blue |
| Width | 6.1" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 22 Hours |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 3 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.3" |
| Display Screen Technology | TDDI Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Tab K10 TB-X6C6F ZA8N0064US Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA8N0064US |
| Product Model | TB-X6C6F |
| Product Line | Tab K10 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, OTG, and Power Delivery) |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Tab K10 TB-X6C6F ZA8N0064US Tablet - 10.3" WUXGA - Helio P22T Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 3 GB RAM - 32 GB Storage - Android 11 - Abyss Blue