Lenovo
Lenovo Tab K10 ZA8S0000US Tablet - 10.3" WUXGA - Helio P22T Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 3 GB RAM - 32 GB Storage - Android 11 - 4G - Abyss Blue
- SKU:
- 18465429
- MPN:
- za8s0000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/01/2024 01:33:22 PM PST
- Stock Update:
- 03/01/2024 01:33:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TAB K10 LTE, 3/32GB, 10.3 TTDI 1920X1200 400NITS, MEDIATEK P22T Octa CORE, Andro- UPC: 195713637152
- Weight: 3.200 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?ZA8S0000US
- Package Dimensions: ?12 x 7.5 x 3 inches
TAB K10 LTE, 3/32GB, 10.3 TTDI 1920X1200 400NITS, MEDIATEK P22T OCTA CORE, ANDRO
Package Contents:
Features
Package Contents:
Tab K10 ZA8S0000US Tablet AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Helio P22T |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | SoC Platform |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 9.6" |
| Color Family | Blue |
| Width | 6.1" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 22 Hours |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 3 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.3" |
| Display Screen Technology | TDDI Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Tab K10 ZA8S0000US Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA8S0000US |
| Product Model | ZA8S0000US |
| Product Line | Tab K10 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, OTG, and Power Delivery) |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Cellular Generation | 4G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Tab K10 ZA8S0000US Tablet - 10.3" WUXGA - Helio P22T Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 3 GB RAM - 32 GB Storage - Android 11 - 4G - Abyss Blue