Lenovo
Lenovo Tab P11 Gen 2 Tb350fu Tablet - 11.5" 2k - Octa-core [cortex A76 Dual-core [2 Core] 2.20 Ghz + Cortex A55 Hexa-core [6 Core] 2 Ghz] - 4 Gb Ram - 64 Gb Storage - Android 12l - Storm (zabl0038us)
- SKU:
- 20133199
- MPN:
- zabl0038us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Tab P11 Gen 2 TB350FU Tablet - 11.5" 2K - Octa-core (Cortex A76 Dual-core (2 Core) 2.20 GHz + Cortex A55 Hexa-core (6 Core) 2 GHz) - 4 GB RAM - 64 GB Storage - Android 12L - Storm Gray - M- Combined Processor Core: Octa-core
- Processor Manufacturer: ARM
- Processor Type: Cortex A76
- Processor Speed: 2.20 GHz
- Processor Core: Dual-core (2 Core)
- Standing screen display size: ?11.5 Inches
- Screen Resolution: ?2000x1200
- Processor: ?2.2 GHz
- RAM: ?4 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?TB350FU
- Operating System: ?Android 12L
- Processor Brand: ?ARM
Features | Get drawn inDive deeper into the story as you stream your favorite shows and movies on the expansive 11.5" 2K display of the Lenovo Tab P11 Gen 2 tablet. Immerse yourself in the flowing, moving audio created by its quad-speaker system boosted by Dolby Atmos. And with the TV-certified blue light solution, this screen is easy on your eyes.Less buffering, faster fraggingAim for the top of the leaderboards with a fast octa-core processor and Xbox Cloud Gaming. Feed your need for speed and greater connectivity with the faster connections, lower latency, and higher capacity of the Tab P11 Gen 2 tablet.Split the view. Double the efficiency.Work on two apps at once with Android 12L's split screen mode. Plus, with a smooth refresh rate, you can switch seamlessly from app to app. Browse a page on one screen, while simultaneously annotating or taking notes on the other with the optional Precision Pen 2 (2023).Go longer between chargingStay untethered while you're on the go with the long-lasting battery of the Tab P11 Gen 2. Plus, with the tablet's quick charging capabilities, get your device back to a full battery faster.Rediscover deep-focus readingThe Tab P11 Gen 2 tablet's Reading Mode makes reading your top book list picks more immersive and easier on the eyes with mono (grayscale) and chromatic modes. Switching between these modes makes it feel like you're reading an actual paper book, rather than a screen.A sketch tablet for your PCMake your work more efficient by turning your Lenovo Tab P11 Gen 2 into a wireless touch monitor for your Windows PC with Lenovo Freestyle. Use the optional Precision Pen 2 (2023) to sketch or edit the content on your PC via the tablet.Get stuff done on the flySnap on the ergonomic keyboard that features more tactile keys for faster and accurate typing, as well as a one-piece trackpad
Package Contents:
- Tab P11 Gen 2 TB350FU Tablet
- AC Adapter
Features
- Tab P11 Gen 2 TB350FU Tablet
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Pogo Pin
Gorilla Glass 3
Volume Control Button
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Type | Cortex A76 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT8781 Helio G99 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.3" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10.6" |
| Depth | 6.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p> Mail-in with 1-year Battery</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7700 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2000 x 1200 |
| Screen Size | 11.5" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features | Get drawn in Dive deeper into the story as you stream your favorite shows and movies on the expansive 11.5" 2K display of the Lenovo Tab P11 Gen 2 tablet. Immerse yourself in the flowing, moving audio created by its quad-speaker system boosted by Dolby Atmos®. And with the T?V-certified blue light solution, this screen is easy on your eyes. Less buffering, faster fragging Aim for the top of the leaderboards with a fast octa-core processor and Xbox Cloud Gaming. Feed your need for speed and greater connectivity with the faster connections, lower latency, and higher capacity of the Tab P11 Gen 2 tablet. Split the view. Double the efficiency. Work on two apps at once with Android™ 12L's split screen mode. Plus, with a smooth refresh rate, you can switch seamlessly from app to app. Browse a page on one screen, while simultaneously annotating or taking notes on the other with the optional Precision Pen 2 (2023). Go longer between charging Stay untethered while you're on the go with the long-lasting battery of the Tab P11 Gen 2. Plus, with the tablet's quick charging capabilities, get your device back to a full battery faster. Rediscover deep-focus reading The Tab P11 Gen 2 tablet's Reading Mode makes reading your top book list picks more immersive and easier on the eyes with mono (grayscale) and chromatic modes. Switching between these modes makes it feel like you're reading an actual paper book, rather than a screen. A sketch tablet for your PC Make your work more efficient by turning your Lenovo Tab P11 Gen 2 into a wireless touch monitor for your Windows PC with Lenovo Freestyle. Use the optional Precision Pen 2 (2023) to sketch or edit the content on your PC via the tablet. Get stuff done on the fly Snap on the ergonomic keyboard that features more tactile keys for faster and accurate typing, as well as a one-piece trackpad and 12 function keys. Stay up to date Don't worry about your tablet becoming out of date. The Tab P11 Gen 2 comes with Android™ 12L out of the box. Enjoy three years of security updates, plus the next two versions of Android™ OS after 12L. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Tab P11 Gen 2 TB350FU Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZABL0038US |
| Product Model | TB350FU |
| Product Line | Tab P11 Gen 2 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C® 2.0 (support data transfer and charging) |
| Network & Communication | |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 12L |
Warranty Information