lg displays
LG 24BK550Y-H 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Textured White
- SKU:
- 20413275
- MPN:
- 24bk550y-h
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:39:41 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:39:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
FULL HD IPS DISPLAY
Designed for professionals, this Full HD display with IPS technology minimizes color shifts and provides outstanding picture quality from virtually any viewing angle.
PERSONALIZED VIEWING ANGLES AND EASY ASSEMBLY
The 24BK550Y-H provides comfortable viewing with versatile screen height/tilt/pivot/swivel adjustments. You can customize the display condition to create a more personal, comfortable workstation.
Easy Assembly and Wall Mounting Capability
The 24BK550Y-H can be assembled quickly and easily, without the need for any tools. Also, the wall mounting design gives you the freedom to take it off the desk and hang it on a wall.
INTEGRATED POWER MODULE FOR ORGANIZED WORKSPACES
The power module is integrated with the monitor, helping to reduce the amount of power modules in your workspace.
Mini PC Connection Available
The 24BK550Y-H is designed for the discreet mounting of compatible mini PCs on the rear. A mini PC can be easily mounted behind the monitor stand with an LG bracket. Height cannot be adjusted when mini PC weight exceeds 300g (stand lowered due to heavy weight). LG bracket (or retaining clip) and mini PC sold separately.
Package Contents:
- 24'' IPS FHD Monitor with Flicker Safe, Reader Mode & Built-in Speakers
- Power Cord
- Display Port Cable
- HDMI Cable
- CD (Manual / Software)
Features
Yes
Certifications & Standards:
CE (Regulatory)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze)
T?V Geprüfte Sicherheit
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Assembly:
China
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | Speaker |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 23.60 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.61 lb |
| Stand Color | White Textured |
| Product Color | Textured White |
| Height with Stand Down | 2.76" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 15.1" |
| Color Family | White |
| Width | 21.8" |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.94 lb |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Downstream Ports | 2 |
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Number of USB 2.0 Upstream Ports | 1 |
| DisplayPort Output | No |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Video | |
| Maximum Resolution (HDMI) | 1920x1080 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Resolution (DVI-D) | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Maximum Resolution (DisplayPort) | 1920x1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Gamut | 72% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | FULL HD IPS DISPLAY Designed for professionals, this Full HD display with IPS technology minimizes color shifts and provides outstanding picture quality from virtually any viewing angle. PERSONALIZED VIEWING ANGLES AND EASY ASSEMBLY The 24BK550Y-H provides comfortable viewing with versatile screen height/tilt/pivot/swivel adjustments. You can customize the display condition to create a more personal, comfortable workstation. Easy Assembly and Wall Mounting Capability The 24BK550Y-H can be assembled quickly and easily, without the need for any tools. Also, the wall mounting design gives you the freedom to take it off the desk and hang it on a wall. INTEGRATED POWER MODULE FOR ORGANIZED WORKSPACES The power module is integrated with the monitor, helping to reduce the amount of power modules in your workspace. Mini PC Connection Available The 24BK550Y-H is designed for the discreet mounting of compatible mini PCs on the rear. A mini PC can be easily mounted behind the monitor stand with an LG bracket. Height cannot be adjusted when mini PC weight exceeds 300g (stand lowered due to heavy weight). LG bracket (or retaining clip) and mini PC sold separately. More from the Manufacturer |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 24BK550Y-H Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 24BK550Y-H |
| Product Model | 24BK550Y-H |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 35° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 83 kHz - VGA |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 5.12" |
| Features |
|
| Pivot | Yes |
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 1.20 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information