lg displays
LG 24BP450Y-I 23.8" Full HD Direct LED LCD Monitor - 16:9 - Black - TAA Compliant (263194)
- SKU:
- 19013045
- MPN:
- 263194
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:30:26 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:30:26 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
24'' IPS FHD Monitor with Adjustable Stand & Wall MountableFull HD IPS Display
IPS (In-Plane Switching) technology highlights the performance of liquid crystal displays. Response times are shortened, color reproduction is improved, and users can view the screen at virtually any angle.
On-Screen Control
On-Screen Control puts a host of essential monitor settings into a handy window that allows for quick, easy access. Volume, brightness, picture mode presents, Screen Split 2.0, Dual Controller, and more can now be adjusted with just a few clicks of the mouse, instead of hard buttons on the monitor.
Software download required to enable OnScreen Control. For download details, visit LGUSA.com/OnScreenControlSupport
Wall Mountable
This wall-mountable monitor provides the freedom to take the monitor off the desk and hang it on the wall, allowing you to expand your viewing options and save desktop space.
Mounting hardware not included.DISPLAY
Diagonal
23.8"
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
IPS
Backlight Type
Direct
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch
0.2745 x 0.2746 mm
Brightness (Typ.)
250 nits
Color Gamut (Typ.)
NTSC 72% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Color Bit
8bit (6bit + FRC)
Contrast Ratio (Typ.)
1000:1
Response Time (GTG)
5ms (GtG at Faster)
Viewing Angle (CR > or equal to 10)
178o
Surface Treatment
Anti-Glare
Flicker Safe
Yes
Picture Mode
Custom, Reader, Color Weakness, Photo, Cinema, Game
Reader Mode
Yes
Color Weakness
Yes
Super Resolution+
Yes
AMD FreeSyncTM
Yes
Black Stabilizer
Yes
Dynamic Action Sync
Yes
Crosshair
Yes
Smart Energy Saving
YesSOFTWARE APPLICATIONS
OnScreen Control / Switch
YesCONNECTIVITY
D-Sub
Yes (1ea)
HDMI
Yes(1ea)
HDMI Version
2.0
HDMI (HDCP Version)
1.4
DisplayPort
Yes (1ea)
DP Version
1.2
DP (HDCP Version)
1.4SOUND
Built-in Speaker
NoPOWER
Type
External Power (Adapter)
DC Output
24W (19V, 1.3A)
Power Consumption (Max.)
22W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
AC Input
100-240 Vac, 50/60 Hz
Power Consumption (Typ.)
19W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.3 WMECHANICAL
Borderless Design
3-Side Virtually Borderless Design
Color (Middle Cabinet)
Black
Color (Stand Body)
Black
Color (Front Cabinet)
Black
Color (Back Cover)
Black
Color (Stand Base)
Black
Display Position Adjustments
Tilt/Height/Swivel/Pivot
Swivel
0 to 355o
Down Height
71.1 mm
Extend/Retract
N/A
Tilt
-5 to +35o
Height Range
130 mm
Pivot
Bi-Direction
Wall Mountable
75 x 75 mmCERTIFICATIONS and STANDARDS
EPA 8.0
Yes
TUV-TYPE
Yes
UL (cUL)
Yes
FCC-B
Yes
EPEAT (USA)
Yes
ErP
Yes
CE
Yes
ROHS, REACH
YesACCESSORIES AND UPC
Adapter (Color)
Black
Power Cord
Black / 1.5m
HDMI Cable
Black / 1.8mItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
24 x 16 x 7
Weight
20 lbs
Warranty Information
3 Year Limited
Features
Certifications & Standards:
CE (Regulatory) FCC (Regulatory)
Yes
ErP
3-Side Virtually Border-less Design Surface Treatment (Hard Coating):No Surface Treatment (Haze):No Contrast Ratio with DFC:No Auto Brightness Sensor:No
Yes
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
ErP
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 22 W |
| Operating Power Consumption | 24 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.48 lb |
| Stand Color | Black |
| Product Color | Black |
| Height with Stand Down | 2.80" |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Height | 19.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Input | Yes |
| Interface |
|
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Full HD IPS Display IPS (In-Plane Switching) technology highlights the performance of liquid crystal displays. Response times are shortened, color reproduction is improved, and users can view the screen at virtually any angle. On-Screen Control On-Screen Control puts a host of essential monitor settings into a handy window that allows for quick, easy access. Volume, brightness, picture mode presents, Screen Split 2.0, Dual Controller, and more can now be adjusted with just a few clicks of the mouse, instead of hard buttons on the monitor. Wall Mountable This wall-mountable monitor provides the freedom to take the monitor off the desk and hang it on the wall, allowing you to expand your viewing options and save desktop space. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 24BP450Y-I 24'' TAA IPS FHD Monitor with Adjustable Stand & Wall Mountable |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 24BP450Y-I |
| Product Model | 24BP450Y-I |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Swivel Angle | 0° to 355° |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 35° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27460 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 5.12" |
| Features |
|
| Pivot | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 24BP450Y-I 23.8" Full HD Direct LED LCD Monitor - 16:9 - Black - TAA Compliant (263194)
$229.00