lg displays
LG 32BR50C-B 32 Class Full HD Curved Screen LCD Monitor - 16:9 - Matte Black"
- SKU:
- 20678413
- MPN:
- 32br50c-b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, NC, NY, OH, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:15:50 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:15:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Offers clear color while displaying various programs at once on the widescreen with 1500R curvature. IPS technology delivers consistent color. With the touch of a button, Reader Mode reduces blue light emissions for a more comfortable viewing experience. AMD FreeSync compatibility brings clearer, faster, smoother game play. Reduce screen tearing and minimize stutter and input lag to experience virtually seamless, fluid movement in high-resolution and fast-paced games. Black Stabilizer is your ally to attack or defend against enemies hiding in the shadows. It delivers a pro-level gaming experience by brightening dark scenes for enhanced vision and a jump on the competition. Display Type: LCD; Panel Type: VA; Backlight Type: LED; Resolution: 1920 Pixels x 1080 Pixels.Adapter; HDMI Cable; Power Cord; Stand Base
Display Type:LCD
Features
UL Listed:
Yes
UL/cUL FCC (Regulatory) Class B CEC (Regulatory)
3-Side Virtually Border-less Design Surface Treatment (Hard Coating):No HDR Effect:No DDC/CI.1:No Key Lock:No HW Calibration:No USB Type-A (Downstream):No DisplayPort In:No Picture-by-Picture (PBP):No Picture-in-Picture (PIP):No USB Plug & Play:No Dual Controller:No CE (Regulatory):No TAA Compliance:No Wide Color Gamut (WCG):No Local Dimming Zone:No HDR 10:No Surface Treatment (Haze):No Nano IPS™ Technology:No Contrast Ratio with DFC:No VESA DisplayHDR:No Off Timer:No Black Equalizer:No DAS Mode:No MBR (Supported Frequencies):No Intelligent Auto (Auto Adjustment):No User Define Key:Yes Mini PC Bracket Ready:No Microphone In (3.5 mm):No Thunderbolt™ (V Frequency):No Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No Thunderbolt™ (Max Resolution):No DVI-D In:No Built-in Mic:No RADEON FreeSync™:No Motion Blur Reduction Technology:No OverClocking:No Crosshair:No FreeSync™ (Low Frame Compensation):No FPS Counter:No Auto Brightness Sensor:No Local Dimming:No Low Blue Light:No Color Blind Mode:No LG Callibration Studio:No CB:No ROHS:No, REACH (Environmental):No Operating System:No Thunderbolt Certification:No USB-IF:No U.S. ePEAT (Environmental):No TUV Eyesafe:No TUV LBL:No PVC-Free:No EPA (Environmental):No USB-C (VESA):No ERP (Environmental):No TUV-TYPE (Regulatory):No TCO (Sustainability):No Energy Star (Environmental):No IEC (Electrical):No USB Type-C In:No USB Type-A (Upstream):No
China
Yes
Certifications & Standards:
Additional Information:
Country of Assembly:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.33 lb |
| Stand Color | Matte Black |
| Product Color | Matte Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort Output | No |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | No |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Video | |
| Color Depth | 8-bit (6-bit+FRC) |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | 31.5" Full HD curved display | Vivid Color and Wide Angles This Full HD (1920x1080) screen offers clear color while displaying various programs at once on the 31.5-inch widescreen with 1500R curvature. 100 Hz Refresh Rate | Fluid visuals. | Seamless workflow. A fast 100 Hz provides a smooth frame loading. Enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur. When connecting via D-sub up to 75 Hz is supported. Reader Mode With the touch of a button, Reader Mode reduces blue light emissions for a more comfortable viewing experience. Flicker Safe Flicker Safe reduces on-screen flickers, which gives viewers a clearer view. By combining Flicker Safe with the proven picture quality of IPS technology, users can comfortably work throughout the day. Ergonomic design | Easy and comfy solution This display has a slim bezel on three sides, allowing you to create a suitable work environment through convenient tilt adjustment. More from the Manufacturer |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 32BR50C-B Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 32BR50C-B |
| Product Model | 32BR50C-B |
| Technical Information | |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Stand Type | Detachable |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Number of OSD Languages | 18 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.36370 mm x 0.36370 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Display Screen Type | Curved |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 56 Hz to 75 Hz - VGA |
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 32" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 32BR50C-B 32 Class Full HD Curved Screen LCD Monitor - 16:9 - Matte Black"
$229.00