LG Electronics
LG 50UK660H0UA 50" Smart LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] - Charcoal Gray
- SKU:
- 21345663
- MPN:
- 50uk660h0ua
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NV warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:41:32 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:41:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Country of Origin:
Mexico
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb (9.39 kg) |
| Product Color | Charcoal Gray |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 28.30" (719 mm) |
| Color Family | Gray |
| Width | 44.20" (1123 mm) |
| Weight with Stand (Approximate) | 25.40 lb |
| Depth | 9.10" (231 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Energy & Performance | |
| Maximum Operating Power Consumption | 120 W |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | Smart LCD TV |
| Product Name | 50" 4K Ultra HD Smart Hospitality TV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 50UK660H0UA.AUS |
| Product Model | 50UK660H0UA |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Interactive Features | Voice Recognition |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service |
|
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 50" |
| Audio | |
| Sound System | AI Sound |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 50UK660H0UA 50" Smart LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] - Charcoal Gray
$661.59