LG Electronics
LG gram 16Z90TL-G 16Z90TL-G.AUB5U1 16" Copilot+ PC Notebook - WQXGA - Intel Core Ultra 7 256V - Intel Evo Platform - 16 GB - 2 TB SSD - Black (16z90tl-g-aub5u1)
- SKU:
- 21379796
- MPN:
- 16z90tl-g-aub5u1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:45:12 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:45:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG gram 16-inch Thin and Lightweight Laptop Computer, Copilot+ PC, Intel Evo Edition Powered by Intel Core Ultra7 256V Processor, Windows 11 Home, 16GB RAM, 2TB SSD - Obsidian Black- AI Performance Anywhere - LG gram delivers powerhouse AI performance in an ultra-thin, ultra-light design. Weighing just 2.74 lbs., the sleek 16 IPS screen laptop is built for productivity anywhere. With an Intel Evo Edition Core Ultra 7 processor along with gram AI tools built-in, the laptop harnesses both local and cloud AI to accelerate performance, boost efficiency, and fuel productivity.
- Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11 - AI Copilot+ PC redefines what your laptop can do. Built with advanced AI hardware, Windows 11 tools, and long battery life, its the ultimate laptop optimized AI workloads, for smarter work, seamless multitasking, and creative breakthroughs.
- Hybrid AI: On-Device and Cloud Synergy - LG gram now includes a hybrid AI solution that blends on-device intelligence with the capabilities of cloud-based AI. gram chat On-Device manages local tasks like smart hard drive searches and system adjustments, while gram chat Cloud delivers generative AI responses for document creation, data analysis, and administrative tasks like schedulingall through intuitive interactions.
- Born for AI, perfectly paired with Intel Evo Edition Intel Core Ultra (Series 2) - Intel Evo Edition - Intel Core Ultra 7 processor (Series 2) with 48 NPU TOPS is a groundbreaking processor for PCs, delivering powerful AI performance compared to previous generations, enabling the capabilities required for an enhanced Copilot+ PC experience. With power and distinct performance of an AI-dedicated processor, this gram Pro efficiently handles AI and machine learning tasks.
- Unbelievably Portable. Undeniably Strong. - The LG gram laptop packs incredible performance into a .66 inch-thin, 2.74 lbs. frame thats passed seven military-grade standards for resilience and durability. From your desk to the road, gram Pro is built to go wherever you work and play.
- The Power to Stay Unplugged - Mobility unleashed. LG gram's large 77Wh battery powers your work and play, and with up to 28.5 hours of video playback you can stream your favorite shows and movies with no strings attached.
- Large 16 IPS Screen with Vibrant Colors - Experience more with grams large 16 anti-glare, IPS screen featuring a 16:10 aspect ratio for a tall, immersive view. The anti-glare screen reduces distractions, while up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, vibrant visuals.
- LG gram Link - LG gram Link seamlessly connects your LG gram with up to 10 devices across Android and iOS. Effortlessly share files, expand screens, mirror displays, and unify controlall while enhancing productivity with smarter, more connected multitasking.
- Surround Sound to the Next Level - The gram features four built-in speakers delivering rich, powerful sound great for music, movies, and more. Dolby Atmos 3D Surround Sound adds a cinematic experience with 360-degree audio, powered by a 4-channel amplifier. Enjoy premium, immersive sound - anywhere you go.
- Flexible Connectivity - The LG gram Z90TL features multiple ports, including two Thunderbolt 4, two USB 3.2, HDMI, and headphone jack to boost efficiency and productivity. Thunderbolt 4 compatibility supports ultra-fast data transfer and up to 5K resolution display support.
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Max Screen Resolution: ?2560x1600 Pixels
- Processor: ?2.2 GHz intel_core_ultra_7
- RAM: ?16 GB LPDDR5
- Memory Speed: ?8533 GHz
- Hard Drive: ?2 TB SSD
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Intel Arc
- Graphics Card Ram Size: ?16 GB
- Wireless Type: ?802.11ax
- Average Battery Life (in hours): ?28 Hours
- Brand: ?LG
- Series: ?16Z90TL-G.AUB5U1
- Item model number: ?16Z90TL-G.AUB5U1
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?2.74 pounds
- Product Dimensions: ?13.98 x 9.54 x 0.66 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?13.98 x 9.54 x 0.66 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR5 RAM
- Flash Memory Size: ?16 GB
LG gram 16-inch Thin and Lightweight Laptop Computer, Copilot+ PC, Intel Evo Edition powered by Intel Core Ultra7 256V Processor, Windows 11 Home, 16GB RAM, 2TB SSD - Obsidian Black
Intel, the Intel logo, and Intel Core are trademarks of the Intel Corporation or its subsidiaries. The performance of the NPU and GPU varies depending on the processor. The stated performance is based on Intel's internal benchmarks, compared to the previous Intel Core Ultra Processor Series.
gram chat Cloud is available on 2025 LG gram models at no cost for the first year after user registration. After one year, users may subscribe to gram chat Cloud as a paid service.
Passed 7 different MIL-STD 810H Tests for durability conducted by an independent laboratory that conforms to U.S. military standards (December 2024). Compliant with the following methods for MIL-STD-810H: Method 500.6 Low Pressure (Altitude) (Procedure I Storage and Procedure II - Operation); Method 501.7 High Temperature (Procedure I Storage and Procedure II - Operation); Method 502.7 Low Temperature (Procedure I Storage and Procedure II - Operation); Method 514.8 Vibration (Procedure I). Device may not perform as tested in all conditions. Test performed in a controlled environment. Do not attempt.
?Video playback time testing conducted by LG using Full HD video playback (1080p resolution), wireless turned off, 150 nits brightness, earphones and default options. Actual battery usage time and performance may vary depending on various factors, including network connectivity and application use. (January 2025)
?LG gram Link app installation required. Visit Support on LG.com to download.
?Dolby, Dolby Atmos and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories.
Package Contents:
- gram 16Z90TL-G.AUB5U1 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
- gram 16Z90TL-G.AUB5U1 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| Processor Model | 256V |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.74 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.66" |
| Color Family | Black |
| Width | 14" |
| Depth | 9.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year parts and labor</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 28.50 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | 2025 PC Mag Readers' Choice Top Laptop Brand LG gram earns the Top Laptop Brand accolade thanks to incredibly high scores in almost every category, in particular an almost perfect rating for its size and weight, plus top marks for display quality and overall reliability. AI Performance Anywhere LG gram delivers powerhouse AI performance in an ultra-thin, ultra-light design. Weighing just 2.74 lbs., the sleek 16" IPS screen laptop is built for productivity anywhere. With an Intel® Evo Edition Core™ Ultra 7 processor along with gram AI tools built-in, the laptop harnesses both local and cloud AI to accelerate performance, boost efficiency, and fuel productivity. Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11 AI Copilot+ PC redefines what your laptop can do. Built with advanced AI hardware, Windows 11 Home tools, and long battery life, it's the ultimate laptop optimized AI workloads, for smarter work, seamless multitasking, and creative breakthroughs Hybrid AI: On-Device and Cloud Synergy LG gram now includes a hybrid AI2 solution that blends on-device intelligence with the capabilities of cloud-based AI. gram chat On-Device manages local tasks like smart hard drive searches and system adjustments, while gram chat Cloud delivers generative AI responses for document creation, data analysis, and administrative tasks like scheduling-all through intuitive interactions. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | gram 16Z90TL-G.AUB5U1 Notebook |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 16Z90TL-G.AUB5U1 |
| Product Model | 16Z90TL-G.AUB5U1 |
| Product Series | 16Z90TL-G |
| Product Line | gram |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information