LG Electronics
LG 17MT70.ASDU 17" Portable WQXGA IPS USB-C Monitor 17MT70.ASDU
- SKU:
- 21443356
- MPN:
- 17mt70-asdu
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:33:12 AM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:33:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Expand your view
Elevate your productivity with the 17" LG gram +view Portable Monitor: a versatile second screen that lets you expand your view and collaborate effortlessly, no matter where you are.
17" screen for anywhere productivity
Expand your workspace the 17" gram +view portable monitor, the perfect companion to your laptop. With a 16:10 display, the gram +view portable monitor is built to boost your productivity and keep you efficient all day long. Turn a with a 17" LG gram laptop into a 32:9 screen!
Bold colors, stunning visual clarity
Up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, bright and vibrant visuals on a 17" anti-glare IPS display, perfect for any lighting condition even from wide viewing angles.
Stay connected
Effortlessly expand your workspace with the gram +view. Connect to your laptop via two USB Type-C™ ports or mini HDMI for a dual-screen setup, perfect for boosting productivity and collaboration on the go.
A versatile view
Enjoy seamless viewing versatility with the gram +view's embedded stand, enabling both horizontal and vertical orientations with its convenient auto-pivot feature.
Extremely portable, ultra lightweight
Set up an optimized workstation anywhere with a portable second screen for your laptop. Weighing just 1.72 pounds and mere .35" thin, the gram +view is lightweight and easy to carry, making it the perfect work gear companion.
Collaborate with a second screen
The lightweight and versatile LG gram +view makes it easy to share a screen and work efficiently and collaborate with others.
Audio on a second screen
gram +view has built-in speakers to provide audio for your second screen.
Package Contents:
- 17" gram +view Portable Monitor with USB Type-C, Built-In Speakers
- Protective Sleeve
Features
- 17" gram +view Portable Monitor with USB Type-C, Built-In Speakers
- Protective Sleeve
Country of Assembly:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 14.9" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Thunderbolt 4 | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| Total Number of Mini HDMI Ports | 1 |
| Mini HDMI | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Expand your view Elevate your productivity with the 17" LG gram +view Portable Monitor: a versatile second screen that lets you expand your view and collaborate effortlessly, no matter where you are. 17" screen for anywhere productivity Expand your workspace the 17" gram +view portable monitor, the perfect companion to your laptop. With a 16:10 display, the gram +view portable monitor is built to boost your productivity and keep you efficient all day long. Turn a with a 17" LG gram laptop into a 32:9 screen! Bold colors, stunning visual clarity Up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, bright and vibrant visuals on a 17" anti-glare IPS display, perfect for any lighting condition even from wide viewing angles. Stay connected Effortlessly expand your workspace with the gram +view. Connect to your laptop via two USB Type-C™ ports or mini HDMI for a dual-screen setup, perfect for boosting productivity and collaboration on the go. A versatile view Enjoy seamless viewing versatility with the gram +view's embedded stand, enabling both horizontal and vertical orientations with its convenient auto-pivot feature. Extremely portable, ultra lightweight Set up an optimized workstation anywhere with a portable second screen for your laptop. Weighing just 1.72 pounds and mere .35" thin, the gram +view is lightweight and easy to carry, making it the perfect work gear companion. Collaborate with a second screen The lightweight and versatile LG gram +view makes it easy to share a screen and work efficiently and collaborate with others. Audio on a second screen gram +view has built-in speakers to provide audio for your second screen. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 17" gram +view Portable Monitor with USB Type-C, Built-In Speakers |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 17MT70.ASDU |
| Product Model | 17MT70 |
| Product Line | gram +view |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Screen Mode | WQXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Screen Size Class | 17" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information