LG gram Book 15UB50T-V.APB3U1 15.6" Notebook - Full HD - Intel Core i5 13th Gen i5-1334U - 16 GB - 512 GB SSD - Titan Silver (15ub50t-v-apb3u1)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
15ub50t-v-apb3u1
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 10:01:59 AM PST
  • Main
  • Top
  • Right
  • Rear
  • Left
  • Front
  • Alternate-Image9
  • Alternate-Image8
  • Alternate-Image7
  • Alternate-Image6
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image12
  • Alternate-Image11
  • Alternate-Image10
  • Alternate-Image1
Stock Update:
05/13/2026 10:01:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
  • gram 15UB50T-V.APB3U1 Notebook
  • Lithium Ion Battery
  • AC Adapter
Features
Package Contents:
  • Lithium Ion Battery
  • 65W (2pole) Adapter
  • USB-C to USB-C cable (3A)
Additional Information:
  • Gorilla Glass Victus:No
  • Wacom AES 2.0 Support:No
  • Graphics Card:No
  • Facial Recognition System:No
  • Accelerometer Sensor:No
  • Gyroscope Sensor:No
  • dTPM (Reserve):No
  • Thunderbolt 4:No
  • LG Update & Recovery:No
  • Intel® Unision:No
  • Virtoo by LG:No
  • Cyberlink Power Media Player:No
  • Microsoft 365 (30 Days Trial):No
  • LG Glance by Mirametrix®:No
  • PCmover Professional:No
  • LG On Screen Display 3: No
  • Wacom notes:No
  • Sync on Mobile:No
  • Bamboo Paper:No
  • New Wall paper:No
  • McAfee Live Safe (90 Days Trial):No
  • DTS:X Ultra: No
  • LG Pen Settings:No
  • IP41:No
  • MIL-STD-810H:No
Security Features:
    fTPM
Features:
SSD Security
Anti-glare Screen
Country of Assembly:
Taiwan
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
Built-in Devices
Front Camera/WebcamYes
Number of Speakers2
Finger Print ReaderNo
MicrophoneYes
Audio SystemDolby Atmos
Speaker Power Details2 x 1.5W
SpeakersYes
Power Description
Maximum Power Supply Wattage65 W
Power Plug TypeType C
USB Power Delivery SupportYes
Processor
Processor CoreDeca-core (10 Core)
Processor ManufacturerIntel
vPro TechnologyNo
L3 Cache12 MB
Processor Generation13th Gen
Processor Modeli5-1334U
Maximum Turbo Speed4.60 GHz
Processor TypeCore i5
Processor Speed1.30 GHz
Chipset
Chipset ManufacturerIntel
Physical Characteristics
Weight (Approximate)3.72 lb
Product ColorTitan
Height9.36"
Color FamilyOther
Width14.2"
Depth0.7"
Warranty
Additional Warranty Information<ul>3 Year Limited</ul>
Limited Warranty3 Year
Battery Information
Maximum Battery Run Time10 Hours
Battery Energy51 Wh
Battery ChemistryLithium Ion (Li-Ion)
Memory
Standard Memory16 GB
System Memory Speed3200 MHz
System Memory TechnologyDDR4 SDRAM
Memory Card ReaderNo
Display & Graphics
Graphics Memory AccessibilityShared
Screen Resolution1920 x 1080
Screen Size15.6"
Display Screen TechnologyIn-plane Switching (IPS) Technology
Brightness300 Nit
Display Screen TypeLCD
Screen ModeFull HD
Standard Refresh Rate60 Hz
Graphics Controller ManufacturerIntel
Aspect Ratio16:9
Graphics Controller ModelIris Xe Graphics
General Information
Brand NameLG
Manufacturer Website Addresshttps://solutions.lg.com/us
More from the Manufacturer
Product TypeNotebook
Product Namegram 15UB50T-V.APB3U1 Notebook
ManufacturerLG Electronics
Manufacturer Part Number15UB50T-V.APB3U1
Product Model15UB50T-V.APB3U1
Product Series15UB50T-V
Product Linegram
Technical Information
Anti-reflective CoatingYes
Input Devices
Keyboard TypePhysical Keyboard
Number of Keys97
Keyboard BacklightYes
Numeric PadYes
Storage
Total Solid State Drive Capacity512 GB
SSD Form FactorM.2
Drive TypeSSD
Solid State Drive InterfacePCI Express NVMe 4.0
Interfaces/Ports
Headphone/Microphone Combo PortYes
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports1
Number of HDMI Outputs1
HDMIYes
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports2
Network & Communication
Wireless LANYes
Wireless LAN StandardIEEE 802.11ax
BluetoothYes
Bluetooth StandardBluetooth 5.2
Wireless LAN ManufacturerIntel
Wireless LAN ModelWireless-AX203
Operating System
Operating System PlatformWindows
Operating SystemWindows 11 Pro
Software
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main