LG Electronics
LG UltraGear 24GS65F-B 24" Class Full HD Gaming LCD Monitor - 16:9 (24gs65f-b-aus)
- SKU:
- 21469879
- MPN:
- 24gs65f-b-aus
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $189.99 each 189.99 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fast, smooth, bold gaming
Dominate with a 180Hz refresh rate and -fast 1ms (GtG) response time for ultra-smooth, responsive gameplay on a 24" Full HD IPS gaming monitor. Compatible with both NVIDIA® G-SYNC® and AMD FreeSync™ for tear-free performance. The 3-side virtually borderless design is the ideal centerpiece for your battlestation update.
Ultra-fast at up to 180Hz & 1ms GtG
Gear up for smooth gameplay at up to 180Hz refresh rate and 1ms GtG. The faster speed and smoother action lets you respond quickly to stay a step ahead of the competition.1
Bold Color On A 24" Screen
Immerse yourself in a world of brilliant color from HDR10 that helps enhance picture quality and up to 99% sRGB color gamut expression to make games visually pop.
Get In The Game
Officially validated by NVIDIA® as G-SYNC® Compatible2and equipped with AMD FreeSync means this UltraGear provides smooth, fast action that reduces screen tearing and stutter. Never miss a frame of the action as you clinch your victories.
Customized For a Game Changing Experience
Choose from a variety of modes including Gamer, FPS or RTS to optimize display settings for the best view possible.
Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features
Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response. Black Stabilizer brightens dark scenes to see what's hidden FPS Counter shows your real-time frame rate Crosshair enhances precision for deadly accuracy
Designed For The Win
Lose yourself in the game with a three-side virtually borderless, ultra-thin design that optimizes space on your battlestation. With two HMDI ports and DisplayPort connectivity on a height, tilt, and pivot adjustable display, game to your specs.
Package Contents:
- UltraGear 24GS65F-B Widescreen Gaming LCD Monitor
- Display Port Cable
Features
- UltraGear 24GS65F-B Widescreen Gaming LCD Monitor
- Display Port Cable
Application/Usage:
Gaming
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Average Power Consumption | 17 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Height with Stand | 21.70" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 11.50" |
| Height | 12.8" |
| Width with Stand | 21.30" |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync/G-Sync |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Fast, smooth, bold gaming Dominate with a 180Hz refresh rate and lightning-fast 1ms (GtG) response time for ultra-smooth, responsive gameplay on a 24" Full HD IPS gaming monitor. Compatible with both NVIDIA® G-SYNC® and AMD FreeSync™ for tear-free performance. The 3-side virtually borderless design is the ideal centerpiece for your battlestation update. Ultra-fast at up to 180Hz & 1ms GtG Gear up for smooth gameplay at up to 180Hz refresh rate and 1ms GtG. The faster speed and smoother action lets you respond quickly to stay a step ahead of the competition. 1 Bold Color On A 24" Screen Immerse yourself in a world of brilliant color from HDR10 that helps enhance picture quality and up to 99% sRGB color gamut expression to make games visually pop. Get In The Game Officially validated by NVIDIA® as G-SYNC® Compatible 2 and equipped with AMD FreeSync means this UltraGear provides smooth, fast action that reduces screen tearing and stutter. Never miss a frame of the action as you clinch your victories. Customized For a Game Changing Experience Choose from a variety of modes including Gamer, FPS or RTS to optimize display settings for the best view possible. Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response. Black Stabilizer brightens dark scenes to see what's hidden FPS Counter shows your real-time frame rate Crosshair enhances precision for deadly accuracy Designed For The Win Lose yourself in the game with a three-side virtually borderless, ultra-thin design that optimizes space on your battlestation. With two HMDI ports and DisplayPort connectivity on a height, tilt, and pivot adjustable display, game to your specs. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | UltraGear 24GS65F-B Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 24GS65F-B.AUS |
| Product Model | 24GS65F-B |
| Product Line | UltraGear |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG (Fast) |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Flicker Free | Yes |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information