lian li
Lian Li Hot Swap Drive Module Compatible with V3000 Plus/ O11D/O11D Razer/ O11D EVO/O11 XL HD01X
- SKU:
- 20051207
- MPN:
- hd01x
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HOT SWAP DRIVE MODULE | HD01X
Additional hard drive cage that can support 2 hot swap HDDs or SSDs.
COMPATIBLE WITH V3000 PLUS/ O11D EVO/ O11D
With simple installation process, the hot swap drive module can be installed on the main chamber of V3000 Plus (4 sets maximum), the 2nd chamber of O11D EVO and O11D.
EASILY ACCESSIBLE
Include SATA and data transfer cables, the drive cage allows to remove and replace the hard drives without unplugging any cable.
Package Contents:
- Hot Swap Drive Module
- SATA and Data Transfer Cables
Features
Package Contents:
- Hot Swap Drive Module
- SATA and Data Transfer Cables
Compatibility:
COMPATIBLE PC CASE
- V3000 Plus
- O11D
- O11D Razer
- O11D EVO
- O11 XL
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | SPCC |
| Form Factor | Internal |
| Product Color | Black |
| Height | 2.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.9" |
| Depth | 5.8" |
| I/O Expansions | |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Serial ATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lian Li |
| Manufacturer Website Address | http://www.lian-li.com |
| Marketing Information | HOT SWAP DRIVE MODULE | HD01X Additional hard drive cage that can support 2 hot swap HDDs or SSDs. COMPATIBLE WITH V3000 PLUS/ O11D EVO/ O11D With simple installation process, the hot swap drive module can be installed on the main chamber of V3000 Plus (4 sets maximum), the 2nd chamber of O11D EVO and O11D. EASILY ACCESSIBLE Include SATA and data transfer cables, the drive cage allows to remove and replace the hard drives without unplugging any cable. |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Product Name | Hot Swap Drive Module |
| Manufacturer | Lian Li Industrial Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | HD01X |
| Product Model | HD01X |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lian Li Hot Swap Drive Module Compatible with V3000 Plus/ O11D/O11D Razer/ O11D EVO/O11 XL HD01X