lian li
Lian Li UNI FAN SL V2 Cooling Fan - 5 Pack (uf-sl120v2-5b)
- SKU:
- 20409568
- MPN:
- uf-sl120v2-5b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lian Li SL120 V2 Black 5pcs Pack (with Controller)- Improved daisy chain design to connect 2 clusters of fans.
- SL120 V2 fan frame thickness is 28mm to provide 10% improved airflow compared to V1.
- Removable interlocking keys to provide better radiator clearance.
- Start/stop fan RPM support for a quieter environment.
- Smoother side lighting for a better aesthetic.
- Brand: ?Lian Li
- Power Connector Type: ?7-pin
- Voltage: ?12 Volts
- Wattage: ?2.04 watts
- Cooling Method: ?Air
- Noise Level: ?29.2 dB
- Maximum Rotational Speed: ?2000 RPM
- Product Dimensions: ?7.4"L x 5.4"W x 6.1"H
- Item model number: ?UF-SL120V2-5B
- Item Weight: ?3.06 pounds
- Manufacturer: ?Lian Li
PRODUCT NAME: UNI FAN SL V2 120 5pcs/ set MODEL:12SLV25B COLOR: Black NUMBER OF FANS:5 CONTROLLER: Yes CONNECTOR TYPE:4 7-PIN FAN DIMENSION: 120 X 120 X 28 (mm) RATED VOLTAGE: DC 12V (FAN) & 5V (LED) FAN SPEED: 0, 250~2000 RPM MAX. AIR PRESSURE: 2.59 mmH2O (Maximum) MAX. AIRFLOW: 64.5 CFM (Maximum) ACOUSTIC NOISE : 29.2 dB(A) Max BEARING TYPE: Fluid Dynamic Bearing (FDB) OPERATE VOLTAGE: DC12V & 5V START-UP VOLTAGE: ?5 V INPUT CURRENT: 0.17A INPUT POWER: 2.04W
Features
Application/Usage:
Case
Case
Specs
| Physical Characteristics | |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 250 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| LED Color | ARGB |
| Maximum Airflow | 64.50 CFM |
| Maximum Air Pressure | 2.59mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 29.2 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Lian Li |
| Manufacturer Website Address | http://www.lian-li.com |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | UNI FAN SL V2 Cooling Fan |
| Manufacturer | Lian Li Industrial Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | UF-SL120V2-5B |
| Product Line | UNI FAN SL V2 |
| Packaged Quantity | 5 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lian Li UNI FAN SL V2 Cooling Fan - 5 Pack (uf-sl120v2-5b)