Lifeproof
OtterBox iPhone 11 Commuter Series Case (77-62464)
- SKU:
- 20056429
- MPN:
- 77-62464
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OtterBox COMMUTER SERIES Case for iPhone 11 - BESPOKE WAY (BLAZER BLUE/STORMY SEAS BLUE)- Compatible with iPhone 11
- DOES NOT come with a screen protector
- Soft inner and hard outer layers absorb and deflect impacts, open access to ports and speakers
- Thin profile slips in and out of pockets
- Includes OtterBox limited lifetime warranty (see website for details)
- Product Dimensions: 6.17 x 3.26 x 0.56 inches
- Item Weight: 1.92 ounces
Commuter Series is the compact case that keeps your phone safe while you live life on the go. Its two tough layers come together to protect your iPhone 11 against drops, bumps, dust and fumbles. Slip Commuter Series into your pocket and never miss a call, tweet or text.
Features
Phone Model Compatibility:
iPhone 11
Smartphone
Apple - iPhone 11
Apple
Switzerland
iPhone 11
Application/Usage:
Smartphone
Compatibility:
Apple - iPhone 11
Brand Compatibility:
Apple
Country of Origin:
Switzerland
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Bespoke Way Blue |
| Durability |
|
| Height | 6.2" |
| Rugged | Yes |
| Width | 3.3" |
| Depth | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | OtterBox |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.otterbox.com |
| Marketing Information | You seek efficiency and simplicity to stay ahead of your day. Through the challenges and the success, you win every moment with Commuter Series - the slim, tough, pocket-friendly case. Featuring two protective layers - an internal slipcover and exterior shell - Commuter Series keeps your phone safe from drops, bumps, dust and life on the go. It's sleek exterior is easy to slide in and out of pockets and the new design delivers added grip on the back for confident handling. |
| Product Type | Case |
| Product Name | iPhone 11 Commuter Series Case |
| Manufacturer | OtterBox |
| Manufacturer Part Number | 77-62464 |
| Product Line | Commuter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
OtterBox iPhone 11 Commuter Series Case (77-62464)