listen technologies
Listen LA-123 90 Degree Helical Antenna (72 MHz) LA123
- SKU:
- 20068071
- MPN:
- la-123
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:46:37 PM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:46:37 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Listen Technologies LA-123 90 Degree Helical Antenna, 72 MHz- LA-123 90 Degree Helical Antenna (72 MHz) - Listen Technologies 1 Year Limited Warranty
- Outstanding coverage up to 122 m (400 ft.)
- Mounts with a BNC connector
- Compatible with 72 MHz equipment including our LT-800 transmitter and LR-100 receiver
- Product Dimensions: 10.5 x 2 x 0.3 inches
- Item Weight: 1.6 ounces
- Manufacturer: Listen Technologies
Designed to mount to the rear BNC antenna connector, the LA-123 antenna offers and outstanding coverage range up to 600 ft (182.88 m). The 90-degree antenna is compatible with the 72 MHz versions of our LT-800 transmitter, LR-100 receiver/amplifier, and the LR-600 receiver/speaker. The LA-123 is also included with the LA-125, allowing the antenna to be placed in front of the equipment rack for specific application and installation needs.
Features
Compatibility:
China
- LT-800 Transmitter
- LR-100 Receiver
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| Product Color | Dark Gray |
| Diameter | 0.04" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | BNC |
| General Information | |
| Brand Name | Listen |
| Manufacturer Website Address | http://www.listentech.com |
| Marketing Information | Designed to mount to the rear BNC antenna connector, the LA-123 antenna offers and outstanding coverage range up to 122 m. (412 ft). The 90-degree antenna is compatible with the 72 MHz versions of our LT-800 transmitter. The LA-123 is also included with the LA-125, allowing the antenna to be placed in front of the equipment rack for specific application and installation needs. Highlights : Outstanding coverage up to 122 m (400 ft.) Mounts with a BNC connector Compatible with 72 MHz equipment including our LT-800 transmitter and LR-100 receiver |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | LA-123 90 Degree Helical Antenna (72 MHz) |
| Manufacturer | Listen Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | LA-123 |
| Product Model | LA-123 |
| Technical Information | |
| Maximum Antenna Range | 400.3 ft |
| Operating Frequency Range | 72.0250 MHz to 75.9750 MHz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Listen LA-123 90 Degree Helical Antenna (72 MHz) LA123