Logitech
Logitech G522 LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset, LIGHTSYNC RGB, Full Bandwidth Mic, Advanced Synchronized Audio, Tri-Connectivity with LIGHTSPEED, Bluetooth, Black (981-001491)
- SKU:
- 21295888
- MPN:
- 981-001491
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $164.65 each 164.65 |
| Buy 4 or above | and pay only $160.96 each 160.96 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
G522 LIGHTSPEED is designed for the future legends of PC gaming, those who play for more than just a win. RPG explorers. Niche speedrunners. Cozy players who crush in both performance and style.
G522 LIGHTSPEED is designed with the unique needs of PC gaming performance in mind, including:
A sleek design with bold, side-facing LIGHTSYNC RGB lighting in eight customizable lighting zone
A lightweight and comfortable form factor for those legendary marathon play sessions
Best-in-class microphone with optimized BLUE VO!CE clarity
Incredible sound quality with PRO-G audio drivers
Endless customization options via G HUB or the G mobile app for a personalized audio experience
G522 LIGHTSPEED is your legendary item for legendary audio.
Package Contents:
- G522 Gaming Headset
- USB-A LIGHTSPEED Wireless Receiver
- USB-C Cable
- Detachable Mic
- User Documentation
Features
- G522 Gaming Headset
- USB-A LIGHTSPEED Wireless Receiver
- USB-C Cable
- Detachable Mic
- User Documentation
Application/Usage:
Gaming Console
Communication
Broadcasting
Mobile Device
Operating System Platform:
Windows
macOS
Compatibility:
Sony PlayStation 5
Platform Supported:
PlayStation 5
PC
Mac
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | G522 LIGHTSPEED is designed for the future legends of PC gaming, those who play for more than just a win. RPG explorers. Niche speedrunners. Cozy players who crush in both performance and style. G522 LIGHTSPEED is designed with the unique needs of PC gaming performance in mind, including: A sleek design with bold, side-facing LIGHTSYNC RGB lighting in eight customizable lighting zone A lightweight and comfortable form factor for those legendary marathon play sessions Best-in-class microphone with optimized BLUE VO!CE clarity Incredible sound quality with PRO-G audio drivers Endless customization options via G HUB or the G mobile app for a personalized audio experience G522 LIGHTSPEED is your legendary item for legendary audio. |
| Packing | Box |
| Product Type | Gaming Headset |
| Product Name | G522 Gaming Headset |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 981-001491 |
| Product Model | G522 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Impedance | 39 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information