Logitech
Logitech G705 Gaming Mouse - Wireless - Bluetooth/Radio Frequency - Yes - White Mist - USB (910006365)
- SKU:
- 19219658
- MPN:
- 910-006365
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:52:22 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:52:22 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
From the Aurora Collection, G705 Wireless Gaming Mouse is purpose-built for smaller hands with compact contoured fit, LIGHTSPEED wireless and Bluetooth connectivity, and advanced gaming technology. At just 85 g, G705 is designed for long-lasting, lightweight comfort and performance. Gaming-grade sensor, ultraresponsive LIGHTSPEED wireless, and easy-reach DPI-cycling button are ready for your best plays. Immerse yourself in games, music, and movies with ethereal LIGHTSYNC RGB that comes with Aurora Collection signature lighting. Show off your creative side with thousands of customizable lighting combinations available on G HUB. Combine with the full Aurora Collection for a joy-filled play experience. Connector/Port/Interface: Bluetooth; USB; Left/Right Hand Use: Right; Mouse Technology: Optical; Wired/Wireless: Wireless.Data/Charging Cable; LIGHTSPEED Wireless Receiver; USB Extender Adapter; User Documentation
Global Product Type:Wireless Mice
Features
Package Contents:
Yes
Notebook
China
- G705 Gaming Mouse
- LIGHTSPEED Wireless Receiver
- USB Extender Adapter
- Data/Charging cable
- User Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 10
macOS 10.15
iPadOS 13.4
iOS 14
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Notebook
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 6 |
| Movement Resolution (dpi) | 8200 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Product Color | White Mist |
| Height | 1.6" |
| Color Family | White |
| Width | 2.7" |
| Depth | 4.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | From the Aurora Collection, G705 Wireless Gaming Mouse is purpose-built for smaller hands with compact contoured fit, LIGHTSPEED wireless and Bluetooth® connectivity, and advanced gaming technology. At just 85 grams, G705 is designed for long-lasting, lightweight comfort and performance. Gaming-grade sensor, ultra-responsive LIGHTSPEED wireless, and easy-reach DPI-cycling button are ready for your best plays. Immerse yourself in games, music, and movies with ethereal LIGHTSYNC RGB that comes with Aurora Collection signature lighting. Show off your creative side with thousands of customizable lighting combinations available on G HUB. Combine with the full Aurora Collection for a joy-filled play experience. |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Name | G705 Gaming Mouse |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006365 |
| Product Model | G705 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech G705 Gaming Mouse - Wireless - Bluetooth/Radio Frequency - Yes - White Mist - USB (910006365)
$99.99