Logitech
Logitech Signature Slim Solar+ wireless keyboard, solar and artificial light powered, durable battery that lasts up to 10 years, customizable keys, Bluetooth, Graphite (920-013755)
- SKU:
- 21275616
- MPN:
- 920-013755
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $107.30 each 107.3 |
| Buy 3 - 11 | and pay only $104.81 each 104.81 |
| Buy 12 or above | and pay only $100.88 each 100.88 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Signature Slim Solar+ is always ready. This sleek, durable wireless keyboard draws power from solar and artificial light sources via a light-absorbing strip and stores it for as long as four months in a durable battery with a lifespan of up to 10 years. Even after months of total darkness, it provides cable-free, hassle free typing with a familiar, laptop-style typing feel. Designed for your minimal, elegant computer space and built to last for up to 10 million keystrokes, featuring high quality construction materials including recycled plastic, it's better for longer. Save time by automating repetitive tasks with one keystroke using the Action Key customizable via Logi Options+ App, access your favourite AI app with the AI Launch key, and switch between up to three devices. Pair it with a Logitech multi-device mouse for effortless typing and clicking across computers.Package Contents:
- Signature Slim Solar+ Keyboard
- User Documentation
Features
Package Contents:
Signature Slim Solar+ wireless keyboard K980 User Documentation
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Mac OS X 12.0 Monterey
iPadOS 15
iOS 15
Android 12
Linux
ChromeOS
Platform Supported:
Mac
PC
Device Supported:
Computer
Smartphone
Tablet
Mouse
Notebook
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Hot Keys |
|
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 5.63" |
| Product Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Length | 16.96" |
| Color Family | Gray |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 4 Month |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Maximum Battery Life | 10 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | Enjoy the magic of light with a wireless keyboard powered by solar and artificial light that's always ready, rain or shine. Innovative Logi LightCharge energy management makes Signature Slim Solar+ so easy to keep charged, it's like magic. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Signature Slim Solar+ Keyboard |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-013755 |
| Product Line | Signature Slim Solar+ |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech Signature Slim Solar+ wireless keyboard, solar and artificial light powered, durable battery that lasts up to 10 years, customizable keys, Bluetooth, Graphite (920-013755)
$114.56