Lorell
Lorell Bonded Leather Guest Chair - Bonded Leather Black Seat - Bonded Leather Black Back - Frame - 25" X 27.5" X 35.8" Overall Dimension (LLR68252)
- SKU:
- 18104024
- MPN:
- llr-68252
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:16:54 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:16:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Guest chair offers luxurious seating to enhance your waiting room or office. Let your guests enjoy the comfort of a cushioned seat and back upholstered in bonded leather with button tufting. Wooden arms feature upholstered arm pads and nail head trim. Sturdy, base is also made of wood and equipped with four legs for stable seating.Features
Certifications & Standards:
No
No
China
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 35.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 25" |
| Depth | 27.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Guest chair offers luxurious seating to enhance your waiting room or office. Let your guests enjoy the comfort of a cushioned seat and back upholstered in bonded leather. Wooden arms feature upholstered arm pads and nail head trim. Sturdy base is also made of wood and equipped with four legs for stable seating. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Deluxe Guest Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 68252 |
| Product Series | Berkeley |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 22.75" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Width | 21" |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature |
|
| Seat Depth | 18" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Arm Material | Wood |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Maximum Seat Height | 18.25" |
| Base Material | Wood |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Bonded Leather Guest Chair - Bonded Leather Black Seat - Bonded Leather Black Back - Frame - 25" X 27.5" X 35.8" Overall Dimension (LLR68252)
$420.69