Lorell
Lorell Wall Mount Fan - 16" Diameter - 3 Speed - Adjustable Tilt Head, Oscillating - 18.5" Height X 9.3" Width X 18.1" Depth - White (LLR49256)
- SKU:
- 18104102
- MPN:
- llr-49256
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/28/2025 01:02:38 PM PST
- Stock Update:
- 07/28/2025 01:02:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
16" fan with pull chain can be mounted to your wall. Fan offers a single pull-chain switch, three speed settings, and an oscillating and adjustable tilt head. Mount to wood or metal support when attached to drywall. Fan includes mounting hardware and a 6' power cord. U.L. and cUL approved.
Package Contents:
- Wall Mount Fan
- Mounting Hardware
- Power Cord
Features
Package Contents:
No
No
China
- Wall Mount Fan
- Mounting Hardware
- Power Cord
Certifications & Standards:
UL Listed Certification
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 18.5" |
| Color Family | White |
| Width | 9.3" |
| Depth | 18.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | 16" fan with pull chain can be mounted to your wall. Fan offers a single pull-chain switch, three speed settings, and an oscillating and adjustable tilt head. Mount to wood or metal support when attached to drywall. Fan includes mounting hardware and a 5' power cord. UL and cUL approved. |
| Product Type | Wall Mount Fan |
| Product Name | Pull-chain Wall-Mounting 3-speed Fan |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 49256 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Fan Diameter | 16" |
| Cord Length | 5 ft |
| Features |
|
| Speed Settings | 3 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Wall Mount Fan - 16" Diameter - 3 Speed - Adjustable Tilt Head, Oscillating - 18.5" Height X 9.3" Width X 18.1" Depth - White (LLR49256)