Maglite
Maglite SP+PMRH Mini Mag Led Pro Plus Ucp Camo SP+PMRH_11
- SKU:
- 18350986
- MPN:
- sp-pmrh_11
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/11/2022 10:15:25 AM PST
- Stock Update:
- 02/11/2022 10:15:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the MINI MAGLITE® PRO+™ LED Flashlight - Features the same iconic beauty that has made Mini Maglite® the world's most recognizable lighting instrument for a quarter-century. And it has the same renowned, high-precision optics that the MAGLITE brand has always stood for. But there's a "PLUS" (two, actually): (1) The PRO+ ™ offers new, powerful electronics, driving the state-of-the-art LED light engine to an impressive lumen output at the "high" setting and (2) The PRO+ ™ lets the user choose between two output levels - one for maximum brightness the other to conserve power. ? CLASSIC SPOT-TO-FLOOD FOCUS - Just twist the head (same as always). ? PLUS TWO-LEVEL POWER - Unique switching system lets you select: A. "High" for dazzling brightness. B. "Low" to save batteries.Package Contents:
- Pro+ LED Flashlight
- 2 x AA Alkaline Battery
Features
Package Contents:
ANSI/NEMA FL-1
United States
- Pro+ LED Flashlight
- 2 x AA Alkaline Battery
Compatibility:
ANSI/NEMA FL-1
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 3 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.15 oz |
| Length | 6.6" |
| Diameter | 1" |
| Controls/Indicators | |
| Controls | High/Low Switch |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Life | 27 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | AA |
| General Information | |
| Brand Name | Mini Maglight |
| Manufacturer Website Address | http://www.maglite.com |
| Marketing Information | Introducing the MINI MAGLITE® PRO+™ LED Flashlight - Features the same iconic beauty that has made Mini Maglite® the world's most recognizable lighting instrument for a quarter-century. And it has the same renowned, high-precision optics that the MAGLITE brand has always stood for. But there's a "PLUS" (two, actually): (1) The PRO+ ™ offers new, powerful electronics, driving the state-of-the-art LED light engine to an impressive lumen output at the "high" setting and (2) The PRO+ ™ lets the user choose between two output levels - one for maximum brightness the other to conserve power. ? CLASSIC SPOT-TO-FLOOD FOCUS - Just twist the head (same as always). ? PLUS TWO-LEVEL POWER - Unique switching system lets you select: A. " High " for dazzling brightness. B. " Low " to save batteries. |
| Product Type | Flashlight |
| Product Name | Pro+ LED Flashlight |
| Manufacturer | MAG Instrument, Inc |
| Manufacturer Part Number | SP+PMRH |
| Product Line | Pro+ |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable Brightness |
| Light Source Color | Ultra-bright |
| Luminance Intensity | 5600 cd |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 245 lm |
| Reliability | |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Maglite SP+PMRH Mini Mag Led Pro Plus Ucp Camo SP+PMRH_11