Maxi-Matic
Maxi-Matic EPM712Y Hot Air Electric Popcorn Maker
- SKU:
- 21219059
- MPN:
- epm712y
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/05/2026 01:18:41 AM PST
- Stock Update:
- 02/05/2026 01:18:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Popcorn is a delicious and healthy way to enjoy a snack at any time with family and friends. You can eat it plain for a healthier snack or indulge with butter or other seasonings. It is the perfect addition to any party, backyard BBQ or movie night at home. The Elite Gourmet Hot Air Popper Popcorn Maker uses superheated air for excellent performance to fully pop up to 4-quarts of popcorn in less than 3 minutes. Includes a measuring cup that doubles as a butter melting tray for that delicious buttery popcorn you expect from theatres but at home! Pop directly into a bowl and the transparent cover is vented to avoid steam or condensation build up making the popcorn fresh, crisp & delicious every time. When popping is complete, simply unplug the air popper, let cool, wipe clean & store for the next use.FRESH POPCORN ANYTIME: The Elite Gourmet hot air popper popcorn machine can quickly pop up to 4 quarts of popcorn at once for family and friends, you can enjoy hot, fresh and delicious popcorn right at home. HOT AIR TECHNOLOGY creates a hot air vortex & pops popcorn fast without the use of oil! Pops up to 4 quarts of hot fresh popcorn in less than 3 minutes! MEASURE & MELT: Includes a measuring cup that doubles as a butter melting tray. Melt butter while popping so you can enjoy hot fresh buttery popcorn theatre style at home. DIRECT POP VENTILATED COVER: Pops directly into bowl for convenience and venting holes are designed to avoid steam or condensation buildup ensure that the popcorn is fresh & crispy every time! HEALTHY AND FLAVORFUL: No fatty oils or preservatives added so you can enjoy hot and fresh popcorn as a healthy snack. Or add your flavors for cheesy popcorn, buttery popcorn, salty popcorn and much more! EASY TO CLEAN & COMPACT: Let cool, then simply wipe away crumbs or residue to clean, then wrap cord & store.
Features
Package Contents:
Measuring Cup
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Length | 8" |
| Product Color | Yellow |
| Height | 9" |
| Color Family | Yellow |
| Width | 6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Elite Gourmet |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxi-matic.com |
| Product Type | Popcorn Maker |
| Product Name | 4-Quart Hot Air Popcorn Popper EPM712Y |
| Manufacturer | Maxi-Matic, Inc |
| Manufacturer Part Number | EPM712Y |
| Product Model | EPM712Y |
| Technical Information | |
| Cook Type | Hot Air |
| Maximum Pop Time | 3 Minute |
| Maximum Kernel Volume Capacity | 1 gal |
| Cooking Method | Electric |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Maxi-Matic EPM712Y Hot Air Electric Popcorn Maker